Günümüz resim sanatında deformasyon ekseninde ayna
Mirror on the axis of deformation in today's painting art
  1. Tez No: 874394
  2. Yazar: İLAYKA OLGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. UMUT KAYAPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Deformasyon kavramı“deformation”kavramından türemiştir. Deformasyonun çeşitleri bulunmaktadır. Anamorfik, Rakursi, Karikatür ve Stilizasyon/Üsluplaştırma başlıkları içermektedir. Deformasyonun tarihi mağaradaki duvar resimlerinde başlamıştır. Zaman ilerledikçe ev eşyalarındaki motifler üzerinde görülmektedir. Sanat akımlarının etkisiyle resimlerde yer alan deformasyon süreç içerisinde farklılıklar göstermiştir. Deformasyon bazen konu olurken, bazen de akımın kendisi olmuştur. Diğer kavramımız olan Ayna,“Ayine”kavramından türemiştir. İlk ayna mitlerde yer almaktadır. Narkissos efsanesinde yansıma yüzeylerini ortaya çıkarmıştır. Ayna nesnesinin başlangıcı obsidyenlerden oluşmaktadır. Gelişimlerle parlak yüzeylere ve sonrasında camların özel maddeler ile aynalara dönüştürmüşlerdir. Ayna sanatta Narkissos efsanesinin resimle betimlenmesiyle başlamıştır. Birçok sanatçı yansıma unsuru olarak kullanılmıştır. Bazı yapıtlarda ayna izleyiciye görünmeyeni sunmuştur. Mitoloji unsurları resimlere konu olmuştur. Aynada tanrının gözü olarak betimlenmiştir. Seçilen sanatçılardan ayna unsuru ile deformasyon kavramları eserleri üzerinden anlatımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of deformation derives from the concept of“deformation”. There are different types of deformation. It includes Anamorphic, Rakursi, Cartoon and Stylization titles. The history of deformation began with the wall paintings in the cave. As time progresses, motifs appear on household items. Under the influence of art movements, the deformation in the paintings has varied throughout the process. While deformation was sometimes the subject, sometimes it was the movement itself. Our other concept, Mirror, is derived from the concept of“Ayine”. The first mirror is found in myths. He revealed the reflection surfaces in the legend of Narcissus. The beginning of the mirror object consists of obsidian. With the developments, they turned the glasses into shiny surfaces and then into mirrors with special substances. Mirror art began with the depiction of the Narcissus legend in pictures. Many artists have used it as a reflection element. In some works, the mirror presented the invisible to the viewer. Mythological elements have been the subject of paintings. It is depicted as the eye of God in the mirror. The concepts of mirror element and deformation were explained through the works of the selected artists.