Obez kadınlarda karbonhidrat alım düzeylerine göre asprosin ve adiponektin incelenmesi
Investigation of asprosin and adiponectin in obese women according to carbohydrate intake levels
- Tez No: 874407
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAYET BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Son yıllarda dünyada ve beraberinde Türkiyede obezite insan ve toplum sağlığını tehdit eden küresel sorunların başında gelmektedir. Çalışmamız 2022-2023 yılları arasında Harran üniversitesi endokrinoloji polikliniğine muayene olan ve diyet polikliniğine yönlendirilen 18-65 yaş arası 60 obez kadın üzerinde yapılmıştır. Çalışmaya alınan kadınların BKİ ≥ 30 olarak hesaplanmıştır. Kontrol grubuna alınan kadınların ise herhangi bir rahatsızlığı bulunmayıp BKİ 0.05).
Özet (Çeviri)
In recent years, obesity has become one of the leading global problems that threaten human and public health in the world and in Turkey. Our study was conducted on 60 obese women aged 18-65 who were examined at Harran University endocrinology polyclinic between 2022-2023 and referred to the diet polyclinic. The BMI of the women included in the study was calculated as ≥ 30. The women included in the control group did not have any disease and had a BMI 0.05).