Bağımsız denetçilerin niteliksel özelliklerinin denetim kalitesine etkisi: Türkiye örneği
The effect of qualitative characteristics of independent auditors on audit quality: A case of Türkiye
- Tez No: 874408
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CENK KIRITOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tarsus Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Globalleşme ile işletmeler arası ticari ilişkilerin artması ile finansal tablolara ilişkin doğru ve güveniler bilgiye olan ihtiyaç da artmaktadır. Bu bilgilerin doğruluğu ve güvenilirliği de bağımsız denetimle sağlanmaktadır. Bu durum bağımsız denetim kalitesinin giderek önem kazanmasını sağlamıştır. Bağımsız denetim faaliyetinin kaliteli yapılması finansal tabloların güvenirliğini artırmakta ve karar alıcıların, sağlanan bu güvenilir bilgiye göre hareket etmesini etkilemektedir. Bağımsız denetim faaliyetlerinde kalitenin sağlanabilmesi için, hem ulusal düzeyde hem de uluslararası düzeyde standartlar oluşturulmaktadır. Bu standartlar bağımsız denetim faaliyetlerinde kalitenin sağlanması için tek başına yeterli olmamakta, bağımsız denetçilere denetim faaliyetlerinde yol gösterici bir nitelik taşımaktadır. Bu çalışmayla Türkiye'de bağımsız denetçiler tarafından gerçekleştirilen denetim faaliyetlerinde, kalite kavramının ne ifade ettiği ve bağımsız denetim faaliyetlerinde kalitenin hangi değişkenlere bağlı olduğu tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu doğrultuda çalışmada bağımsız denetçilerin niteliksel özelliklerinin denetim kalitesini hangi düzeyde etkilediği tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increase in commercial relations between businesses due to globalization, the need for accurate and reliable information regarding financial statements has also grown. The accuracy and reliability of this information are ensured through independent auditing. This situation has made the quality of independent auditing increasingly important. The quality performance of independent auditing activities enhances the reliability of financial statements and influences decision-makers to act according to this reliable information provided. In order to ensure the quality of independent auditing activities, standards are being established both at the national and international levels. These standards, although not sufficient on their own for ensuring quality in independent auditing activities, serve as guiding principles for auditors in their audit activities. The aim of this study is to determine what quality represents in audit activities conducted by independent auditors in Turkey, and to identify the variables associated with quality in independent audit activities. Accordingly, the study attempts to determine to what extent the qualitative characteristics of independent auditors affect the quality of audits.