Kamu kurumlarında çalışan personelin mesleki tükenmişlik ve iş tatmini durumlarının incelenmesi (Kahramanmaraş ili örneği)
Investigation of professional burnout and job satisfaction of personnel working in public institutions (Kahramanmaraş province example)
  1. Tez No: 874428
  2. Yazar: CELAL ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF ALPARSLAN ARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırmanın amacı Kahramanmaraş ilinde kamu personellerin tükenmişlik seviyesi ve iş doyumu düzeylerinin incelenmesidir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın yürütülebilmesi için etik kurul onayı ve Kahramanmaraş ilinde kamu kurumlarında resmi araştırma izin belgesi alınmıştır. Çalışma kapsamı Kahramanmaraş ilinde kamu kurumlarında çalışan toplam 406 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak 6 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, 22 sorudan oluşan Maslach Tükenmişlik Envanteri ve 20 sorudan oluşan Minnesota İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Veriler online ortamda hazırlanan anketler uygulanarak elde edilmiştir. Araştırmada veri analizi yapılırken SPSS (27) programı kullanılmıştır. Dağılımın normalliğine karar vermek için Kolmogorov-Smirnov testi ile çarpıklık ve basıklık değerlerinden yararlanılmıştır. Elde edilen değerlerin anlamlı olup olmadığının yorumlanmasında 0.05 anlamlılık düzeyi ölçüt olarak kullanılmıştır. Çalışma sonucunda; Kahramanmaraş ilinde kamu kurumlarında çalışan personellerin; medeni durum, cinsiyet ve hizmet süresinin“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”ve“Maslach Tükenmişlik Ölçeğinin alt boyutlarıyla anlamlı bir farklılık tespit edilmemiştir. Bununla beraber Kahramanmaraş ilinde kamu kurumlarında çalışan personellerin; yaş, eğitim, cinsiyet, medeni durum, çalışma süresi ve hizmet içi eğitim alma durumu değişkenlerine göre ”Maslach Tükenmişlik Ölçeği'' ve“Minnesota İş Doyumu Ölçeği”alt boyutlarıyla anlamlılık tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to examine the burnout and job satisfaction levels of personnel working in Public Institutions in Kahramanmaraş Province. The relational screening model, one of the quantitative research methods, was used in the research. In order to conduct the research, ethics committee approval and official research permission certificate were obtained from Public Institutions in Kahramanmaraş Province. The population of the study consists of a total of 406 participants working in Public Institutions in Kahramanmaraş Province. A personal information form consisting of 6 questions, Maslach Burnout Inventory consisting of 22 questions and Minnesota Job Satisfaction Scale consisting of 20 questions were used as data collection tools in the study. The data was obtained by applying surveys prepared online. SPSS (27) program was used in data analysis in the study. Kolmogorov-Smirnov test and kurtosis and skewness values were used to decide the normality of the distribution. A significance level of 0.05 was used as a criterion in interpreting whether the obtained values were significant or not. As a result of our study; Personnel working in public institutions in Kahramanmaraş Province; No significant differences were detected with the sub-dimensions of the“Minnesota Job Satisfaction Scale”and“Maslach Burnout Scale”regarding gender, marital status and length of service. However, personnel working in Kahramanmaraş Public institutions; Significance was determined with the sub-dimensions of the“Minnesota Job Satisfaction Scale”and the“Maslach Burnout Scale”according to the variables of age, education, gender, marital status, working time and in-service training.