Spot idrar sodyumunun acil serviste akut kalp yetmezliği olan hastalarda prognostik rolünün değerlendirilmesi
Prognostic role of spot urinary sodium in patients with acute heart failure in the emergency department
  1. Tez No: 874427
  2. Yazar: TUĞÇE AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇAĞDAŞ ACARA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş : Çalışmamızda ile acil serviste Akut Dekompanse Kalp Yetmezliği (ADKY) tanısı ile diüretik tedavi başlanan hastaların tedaviye verecekleri yanıtı ve prognozu değerlendirmede spot idrar sodyumu (UNa) takibinin (0-2.saat) etkinliğini değerlendirmeyi ve prognoz takibinde yaygın bir şekilde kullanılan biyobelirteç beyin natriüretik peptidin (BNP) eş zamanlı seri ölçümü (0-2.saat) ile karşılaştırmayı amaçladık. Spot UNa ve BNP değerinde erken dönemdeki değişimi hastaların kötü sonlanım kriterleri ile karşılaştırarak prognozu kötü seyretmesi beklenen, erken ve agresif tedavi ihtiyacı olabilecek hastaların erken tanınmasını amaçladık. Gereç ve Yöntem : Bu prospektif gözlemsel çalışma için 2023 Kasım -2024 Mart tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi acil servisinde ADKY tanısı ile New York Heart Association (NYHA) sınıf 3 ve 4 tanımına giren ve konjesyon azaltmaya yönelik intravenöz loop diüretik tedavi alan ve çalışmaya katılmayı kabul eden ardışık 94 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Nefes darlığını açıklayabilecek KY dışında tanı konulan, rutin hemodiyaliz (HD) alan hastalar, natriürezi efektif takip edilemeyen, kardiyojenik şok tanısı alan, ilk 2 saat içinde klinik takibi yapılamayan (exitus, sevk, erken PCI) ve çalışmaya katılmayı kabul etmeyen hastalar olarak çalışmadan dışlandı. İstatistik analiz SPSS 29.0 ile yapıldı. Sağkalımı etkileyen ve kötü sonlanım ile ilişkili (Mekanik ventilator desteği, yoğun bakım yatış ihtiyacı, 30 gün içinde renal replasman tedavi ihtiyacı, 30 gün içinde ADKY ile tekrar başvuru, 30 gün içinde herhangi bir nedenli ölüm) faktörler analiz edildi. Bulgular : Hastaların yaşlarının ortancası 76,0 (41-97) ve %52,1'i (n=49) kadındı. Otuz günlük izlemde sağkalım %89,4 olarak belirlendi ve 39 (%41,5) hastada kötü sonlanım saptandı. Kötü sonlanım olan hastalarda sistolik kan basıncı daha düşük ve vena kava inferior kollapsının daha kötü olduğu saptandı. Geliş spot Una'u düşük (p=0,027), kontrol BNP yükselen ( p=0,027), geliş idrar çıkışı (0,027) ve total idrar çıkışı (
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we aimed to evaluate the response to treatment and prognosis of patients initiated on diuretic therapy with a diagnosis of Acute Decompensated Heart Failure (ADHF) in the emergency department (ED) and to evaluate the effectiveness of spot urine sodium (UNa) monitoring (0-2 hours) in comparison with the simultaneous serial measurement (0-2 hours) of the widely used biomarker brain natriuretic peptide (BNP) in prognosis monitoring. By comparing the early changes in spot UNa and BNP values with the poor outcome criteria of patients, we aimed to identify patients who might have a poor prognosis and require early and aggressive treatment. Material and Methods: Ninety-four consecutive patients admitted to the ED of Dokuz Eylül University Hospital between November 2023 and March 2024, diagnosed with ADHF and classified as New York Heart Association (NYHA) class 3 and 4, and who received intravenous loop diuretic therapy aimed at reducing congestion and agreed to participate in the study, were included in this prospective observational study. Patients diagnosed with conditions other than ADHF that could explain shortness of breath, those receiving routine hemodialysis (HD), those with ineffective monitoring of natriuresis, those diagnosed with cardiogenic shock, those for whom clinical follow-up could not be performed within the first 2 hours (exitus, referral, early PCI), and those who did not agree to participate in the study were excluded. Statistical analysis was performed using SPSS 29.0. Factors affecting survival and associated with poor outcomes (need for mechanical ventilator support, need for intensive care unit (ICU) admission, need for renal replacement therapy within 30 days, readmission with ADHF within 30 days, and any cause of death within 30 days) were analyzed. Results: The median age of the patients was 76.0 (41-97) years, and 52.1% (n=49) were female. Survival at 30-day follow-up was determined to be 89.4%, and poor outcomes were observed in 39 (41.5%) patients. It was found that in patients with poor outcomes, systolic blood pressure was lower, and inferior vena cava collapse was worse. Low spot UNa on admission (p=0.027), rising BNP at control (p=0.027), decreased urine output on admission (p=0.027), and total urine output (