Ermeniler ve kültür: Kurmaca ve tiyatro
Armenians and culture: Fiction and theatre
- Tez No: 874442
- Danışmanlar: PROF. DR. ELÇİN MACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk İnkılap Tarihi, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Osmanlı İmparatorluğu'nun çok çeşitli sosyal dokusu içinde, Ermeni kültürü önemli bir yer tutar. Bin yıldan fazla bir süre boyunca Anadolu'nun dört bir yanında yaşamış olan Ermeniler, edebiyatları ve sanatlarıyla bu topraklarda derin izler bırakmışlardır. Ermeni edebiyatı, Ermenilerin anavatanlarından uzakta olmalarına rağmen milli kimliklerini korumalarında ve sürdürmelerinde kilit bir rol oynamıştır. Hem dini hem de dünyevi eserlerden oluşan geniş bir yelpazeye sahip olan Ermeni edebiyatı, zengin bir mirasa sahiptir. Ermeni edebiyatının modernleşme süreciyle birlikte, İstanbul Osmanlı coğrafyasındaki en önemli merkezlerden biri haline gelmiştir. Bu dönemde, birçok Ermeni yazar, sanatçı ve entelektüel İstanbul'u buluşma noktası olarak benimsemiştir. Ayrıca, Osmanlı'da tiyatro türünün ilk örneklerini de yine Ermeni sanatçılar vermiştir. Bu tez çalışması, Osmanlı İmparatorluğu'nda Ermeni kültürünü ve Osmanlı'nın son dönemlerinde Ermeni edebiyat faaliyetlerini, kumaca ve tiyatro başlıkları altında detaylı bir şekilde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
Within the diverse social fabric of the Ottoman Empire, Armenian culture holds a significant place. Armenians, who have lived in various parts of Anatolia for over a thousand years, have left deep traces with their literature and arts on these lands. Armenian literature has played a key role in preserving and perpetuating the national identity of Armenians, despite being far from their homeland. With a wide range of religious and secular works, Armenian literature possesses a rich heritage. With the process of modernization in Armenian literature, Istanbul emerged as one of the most important centers in the Ottoman territories. During this period, many Armenian writers, artists, and intellectuals embraced Istanbul as a meeting point. Additionally, it was Armenian artists who provided the earliest examples of the theatrical genre in the Ottoman Empire. This thesis examines Armenian culture in the Ottoman Empire and the literary activities of Armenians in the late Ottoman period, under the headings of literature and theater, in detail.