Bireylerin kişilik özelliklerinin tüketici sağlığı bilişimi ile ilişkisi: Z kuşağı örneği
The relationship of individuals' personality characteristics with consumer health informatics: The example of generation Z
  1. Tez No: 874441
  2. Yazar: SEVNUR KARAKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜMEYRA SADAKLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healthcare Management
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde sağlık hizmetlerindeki dijital dönüşüm, bireylerin sağlıkla ilgili karar alma süreçlerinde önemli bir rol oynamaktadır. Tüketici sağlık bilişimi, sağlık teknolojilerinin bireylerin sağlık hizmetlerine erişimini kolaylaştırma potansiyelini yansıtan bir kavramdır. Bu doğrultuda çalışmada, teknolojinin hızla değişip geliştiği günümüz koşullarında Z kuşağı bireylerin kişilik özelliklerinin tüketici sağlığı bilişimiyle ilişkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda Erzincan ilinde ikamet eden 1998-2004 doğumlu 473 birey üzerinde yapılan çalışmanın analizinde SPSS 21.00 ve AMOS 24.00 istatistiki programlar kullanılmıştır. Bu programlar aracılığıyla normallik analizi, demografik verilerin analizi, geçerlilik ve güvenirlilik analizleri, DFA (Doğrulayıcı Faktör Analizi), tanımlayıcı istatistiki analizler, korelasyon analizi, YEM (Yapısal Eşitlik Modelli/Yol Analizi) ve demografik verilere göre karşılaştırma analizleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda ise Z kuşağı tüketicilerin dışa dönüklük, geçimlilik, sorumluluk ve açıklık düzeylerinin tüketici sağlığı bilişimi düzeylerini pozitif yönde ve istatistiki açıdan anlamlı olarak etkilediği tespit edilmiştir. Buna karşılık duygusallık ve tüketici sağlığı bilişimi arasında negatif yönde tespit edilen ilişki anlamlı bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
Today, digital transformation in healthcare plays an important role in individuals' health-related decision-making processes. Consumer health informatics is a concept that reflects the potential of health technologies to facilitate individuals' access to healthcare. In this regard, the study aimed to measure the relationship between the personality traits of Generation Z individuals and consumer health informatics in today's conditions where technology changes and develops rapidly. In this direction, SPSS 21.00 and AMOS 24.00 statistical programs were used in the analysis of the study conducted on 473 individuals born between 1998-2004 residing in Erzincan. Through these programs, normality analysis, analysis of demographic data, validity and reliability analysis, CFA (Confirmatory Factor Analysis), descriptive statistical analysis, correlation analysis, YEM (Structural Equation Model/Path Analysis) and comparison analysis according to demographic data were performed. As a result of the research, it has been determined that the extroversion, agreeableness, responsibility and openness levels of Generation Z consumers positively and statistically significant affect the levels of consumer health informatics. On the other hand, the negative relationship between emotionality and consumer health informatics was not found to be significant.