Ebeveynlerde algılanan öz yeterlı̇lik sevı̇yelerı̇ ile ebeveynlı̇k stillerı̇ arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇de, erken dönem uyum bozucu şemaların düzenleyı̇cı̇ rolü
The moderating role of early maladaptive schemas in the relationship between parents' perceived self-efficacy levels and parenting styles
  1. Tez No: 874447
  2. Yazar: ÖZLEM ŞİRİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, ebeveynlerin öz yeterlilik seviyelerinin çocuklarına yönelik olan ebeveyn stillerindeki ilişkisinde, sahip oldukları erken dönem uyum bozucu şemaların bu ilişkinin düzeyini ne kadar etkilediğini psikolojik yaklaşımlar ve yöntemlerle incelemektir. Araştırmanın örneklemini 33-64 yaş arasında yer alan ve 2023 yılı içerisinde Türkiye'de ikamet eden, bunlara ek olarak 14-22 yaş arasında en az bir çocuğu olan anne ve babalar içerisinden basit rastgele örnekleme yoluyla ulaşılan toplam 359 anne veya babadan oluşmaktadır. Araştırmanın verileri Kişisel Bilgi Formu (KBF), Leuven Algılanan Ana Babalık Ölçeği-Ana/Baba Sürümü (LAABÖ), Genel Öz Yeterlilik Ölçeği (GÖÖ) ve Young Şema Ölçeği - Kısa Form-3 (YŞÖ) ile toplanmıştır. Araştırmamızda verilerin analizi, SPSS 25 istatistik programı ve Process Macro eklentisi kullanılarak nicel analiz yöntemleri ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to examine the relationship between parents' self-efficacy levels and parenting styles towards their children, and how much their early maladaptive schemas affect the level of this relationship, using psychological approaches and methods. The sample of the study consists of a total of 359 mothers or fathers, randomly selected through simple random sampling, aged between 33-64, residing in Turkey in the year 2023, and having at least one child aged 14-22. The data of the research were collected using the Personal Information Form (KBF), Leuven Perceived Parenting Scale - Parent Version (LAABÖ), General Self-Efficacy Scale (GÖÖ), and Young Schema Questionnaire - Short Form-3 (YŞÖ-S3). The analysis of the data in our study was conducted using quantitative analysis methods with the SPSS 25 statistical program.