Yetişkinlerde kişilik özellikleri ile sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların karşılanmasının biçimlendirici rolü
The forming role of meeting basic psychological needs in the relationship between personality traits and social media addiction in adults
  1. Tez No: 874469
  2. Yazar: NEŞE SÖZEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YELİZ YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Rumeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada Yetişkinlerde Kişilik Özellikleri ile Sosyal Medya Bağımlılığı Arasındaki İlişkide Temel Psikolojik İhtiyaçların Karşılanmasının Biçimlendirici Rolü araştırılmıştır. Araştırmada örneklem 308 yetişkin bireyden oluşum göstermiştir. Araştırmanın veri toplama araçları sosyodemografik bilgi formu, beş faktör kişilik ölçeği, temel psikolojik ihtiyaçların karşılanması ölçeği kullanılmıştır. Araştırmada SPSS 25 programı kullanılarak analiz yapılmıştır. Ölçeklerin ve alt boyutlarının normal dağılımına bakılmıştır. Yapılan analizler sonucunda Beş faktör kişilik özelliklerinin sosyal medya bağımlılığını yordayıcı etkisi olduğu, beş faktör kişilik özellikleri ve sosyal medya bağımlılığı arasındaki ilişkide temel psikolojik ihtiyaçların karşılanmasının biçimlendirici rolü olmadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the Formative Role of Meeting Basic Psychological Needs in the Relationship Between Personality Traits and Social Media Addiction in Adults was investigated. The sample of the studyconsisted of 308 adult individuals. The data collection tools of the research were sociodemographic information form, five-factor personality scale, and basic psychological needs satisfaction scale. IBM SPSS 25 programs were used for statistical analyses of the research. The normal distribution of the scales and their sub-dimensions were examined. As a result of the analyses, it is found that five-factor personality traits had a predictive effect on social media addiction. However, the formative role of meeting basic psychological needs in the relationships between five-factor personality traits and social media addiction was not determined.