İş yeri nezaketsizliğinin işe tutkunluğa etkisinde örgütsel sinizmin aracılık rolü
The mediating role of organizational cynicism in the effect of workplace incivility on work engagement
- Tez No: 874485
- Danışmanlar: PROF. DR. SELEN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışmanın amacı, iş yeri nezaketsizliğinin işe tutkunluğa etkisinde örgütsel sinizmin aracılık rolünü incelemektir. Bu amaçla oluşturulan araştırma modeli kapsamında, bir kamu üniversitesinde görev yapan akademik ve idari personel ana kütle olarak belirlenmiş ve 415 çalışandan anket yöntemi ile veriler toplanmıştır. Araştırma kapsamında değişkenler arasındaki ilişkiler korelasyon analizi ile incelenmiştir. Değişkenler arası doğrudan ve dolaylı etkilerin belirlenebilmesi için PROCESS makrosu kullanılarak regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen sonuçlar, iş yeri nezaketsizliğinin örgütsel sinizm üzerinde, örgütsel sinizmin de işe tutkunluk üzerinde anlamlı etkisinin olduğunu fakat iş yeri nezaketsizliğinin işe tutkunluk üzerinde anlamlı etkisinin olmadığını göstermiştir. Ayrıca örgütsel sinizmin iş yeri nezaketsizliği ile işe tutkunluk arasında tam aracılık rolü olduğu tespit edilmiştir. Ulusal yazında araştırmaya konu olan işe tutkunluk ve iş yeri nezaketsizliği ilişkisinin sınırlı sayıda ele alındığı görülmüştür. İş yeri nezaketsizliği, örgütsel sinizm ve işe tutkunluk değişkenleri arasındaki ilişkiyi ilk kez ele alan bu çalışmanın alan yazına ve uygulamaya katkı sağlayabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to investigate the intermediary function of organizational cynicism in the impact of workplace incivility on work engagement. The research model devised for this purpose focuses on academic and administrative personnel employed at a public university. Data were gathered from 415 employees through survey methodology. Correlation analysis was employed to examine the associations between variables, while regression analyses, utilizing the PROCESS macro, were conducted to discern the direct and indirect effects among the variables. The findings revealed that workplace incivility significantly influenced organizational cynicism and organizational cynicism, in turn, significantly affected work engagement. However, workplace incivility did not exhibit a significant direct impact on work engagement. Furthermore, it was determined that organizational cynicism fully mediated the relationship between workplace incivility and work engagement. Notably, the scholarly discourse on the association between work engagement and workplace incivility, the focal point of this research, remains limited within the national literature. This study, thus, represents a pioneering effort in examining the interplay among workplace incivility, organizational cynicism and work engagement variables. It is anticipated that the insights garnered from this study will make valuable contributions to both academic literature and practical applications in the field.