Towards A Green Economy: Evidence From Countries, Türkiye's Regions and Turkish Firms
Yeşil Bir Ekonomiye Doğru: Ülkeler, Türkiye'nin Bölgeleri ve Türk firmalarına ilişkin bulgular
  1. Tez No: 874504
  2. Yazar: SELMAN TOKPUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAŞAK DALGIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İklim sorununu bir bütün olarak ele almak, sürdürülebilir ve yeşil bir ekonomiye geçişin önemli bir hedef haline geldiği dünyada, uzun vadeli sürdürülebilirlik için büyük önem arz etmektedir. Sürdürülebilir bir ekonomiye geçişte, ülkelerin yeşil ürün üretme kabiliyetlerinin artırılması, iklim kriziyle başa çıkmak için kritik önem taşımaktadır. Bu bağlamda, ülkelerin yeşil ürün gelişmişlik düzeylerini ölçmek için literatürde çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Son dönemde, Mealy ve Teytelboym (2022) tarafından ekonomik karmaşıklık metodolojisi kullanılarak geliştirilen yeni yeşil karmaşıklık endeksi, ilgili literatürde dikkat çekmektedir. Bu çalışma, yeni yeşil karmaşıklık kavramından yola çıkarak, ilk olarak ülke düzeyinde bir panel veri analizi sunmakta, sonrasında Türkiye'nin illeri için bölgesel düzeyde ve daha sonra Türkiye İmalat ve Hizmetler Sanayi firmaları için gelişkin bir veri seti kullanarak mikroiktisadi perspektifi önceleyen bütünsel bir analiz ortaya koymaktadır. Bu bağlamda bu tezde birbirinden bağımsız ancak birbirini tamamlayıcı nitelikte olan üç temel çalışma yer almaktadır. Tezde ilk olarak, yeşil karmaşıklık ve karbon emisyonları arasındaki ilişki global panel veri analizi ile ülke bazlı incelenmiştir. İkinci olarak, Türkiye'nin 81 ili için yeşil karmaşıklık endeksi hesaplanmış ve bu illerin yeşil ürün üretme kabiliyetleri belirlenmiştir. Ardından, illerin hava kirliliği göstergeleri SO2 ve PM10 ile yeşil karmaşıklık düzeyleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Son olarak, firma düzeyinde yeşil karmaşıklık endeksleri hesaplanmış ve çevresel harcamalar ile firmaların finansal performansı arasındaki ilişki, firmaların yeşil karmaşıklığının yanı sıra ihracatlarının teknoloji yoğunluğu da dikkate alınarak araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Addressing the climate challenge is vital for the long-term sustainability of the World as a whole where transition to a sustainable and green economy is becoming an important goal. In transition to a sustainable economy, increasing the ability of countries to produce green products is crucial to cope with the climate crisis. In this context, various studies have been conducted in the literature to gauge the level of green product sophistication of countries. Recently, the novel green complexity index developed by Mealy and Teytelboym (2022) using economic complexity methodology has attracted attention in the related literature. This study relies on this new concept of green complexity by providing a holistic approach and employing global panel data as well as a regional and firm level perspective for Turkey's provinces and Turkish firms, respectively. Accordingly, this thesis is mainly constituted by three individual essays complementing each other. First, the relationship between the green complexity and carbon emissions is explored through a cross-country analysis. Secondly, the green complexity index is calculated for each 81 provinces in Turkey and their capabilities in producing green products is identified where the relationship between air pollution indicators of SO2 and PM10 and green sophistication level of these provinces is examined. Last but not least, firm level green complexity indices are computed for Turkish firms where the relationship between environmental expenditures and financial performance of firms is explored taking green complexity of firms into account as well as their technology intensity of exports.