Gazi Koşusu (1927-1960)
Gazi Race (1927-1960)
- Tez No: 874530
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY ALİM BARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tarih boyunca at ile iştigal olan Türkler, yaşamın bir getirisi sonucu bu hayvanı savaşta ve barışta kullanmışlardır. Savaşçılık özelliklerinin ön plana çıkması at ile uyumu zorunlu hale getirmiştir. İlerleyen süreçte Anadolu'da birtakım at yarışlarının tertip edildiği görülmektedir. 19. yüzyıldan itibaren İstanbul, İzmir ve Manisa'da düzenlenen müsabakalar düzenli olmamıştır. Kurtuluş Savaşı döneminde ise İstanbul'un işgal altında olmasından dolayı iyi yetişmiş atlar işgalci kuvvetler tarafından götürülmüştür. 1920'de Atatürk'ün emriyle bir yarış düzenlenmiş, at yarışlarının istikrarlı hale gelmesi Cumhuriyet döneminde mümkün olabilmiştir. 1924 yılında Bursa Karacabey Çiftliğinde kurulan hara ile 1926 yılında Yüksek Yarış ve Islah Encümeni, Başbakanlık'a bağlı olarak at yetiştiriciliği açısından son derece önemli olmuştur. At ırkının geliştirilmesiyle beraber yarışlar 1927 yılında düzenli duruma gelebilmiştir. Devlet ileri gelenlerinin teşvik ve sahip çıkmalarıyla oluşturulan Gazi Koşusu, 1936'ya kadar Tayyare Meydanında düzenlenmiştir. O tarihte inşa edilen Büyük Ankara Hipodromu, Gazi Koşusuna eve sahipliği yapmaya başlamıştır. Sadece 1937 ve 1938 yıllarında“Atatürk Koşusu”ismini almış, bu iki tarih dışında her sene düzenli olarak Gazi Koşusu adı ile devam etmiştir. Günümüzde, düzenli olarak Atatürk adına düzenlenen bu yarış her senenin Haziran ayında koşulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turks, who have deal twith horses through out history, have used this animal in war and peace as a result of life. The prominence of warrior characteristics made harmony with the horse mandatory. It is seen that some horse races were organized in Anatolia in the following period. Competition sheld in Istanbul, Izmir and Manisa have not been regular since the 19th century. During the War of Independence, since Istanbul was under occupation, well-trained horses were taken away by the occupying forces. A race was organized by Atatürk's order in 1920, and it was possible for horse races to become stable during the Republic period. The stud farm established in Bursa Karacabey Farm in 1924 and the High Racing and Breeding Committee under the Prime Ministry in 1926 were extreme lyim portant in terms of horse breeding. With the development of the horse breed, races became regular in 1927. The Gazi Race, which was created with theen cour agement and support of state dignitaries, washeld in Tayyare Square until 1936. The Great Ankara Hippodrome, built at that time, started to host the Gazi Race. I twas named“The Atatürk Race”only in 1937 and 1938, and apart from these two dates, it continue dregularlye very year under the name of Gazi Race. Today, this race, which is regularly held in the name of Ataturk, is runevery year in June.