Ulus ve Zafer gazetelerinde Kore Savaşı
Korean War in Ulus and Zafer newspapers
- Tez No: 874529
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Uluslararası İlişkiler, History, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 270
Özet
BM, Kore Savaşı için 27 Haziran 1950'de üye devletlerden Kore Cumhuriyetine destekte bulunmalarını istemiştir. Türkiye ise 25 Temmuz'da Kore'ye 4500 asker göndereceğini duyurmuştur. Bu karar yazılı basınının kendi görüşü doğrultusunda çeşitli şekillerde yorumlanmıştır. Zafer gazetesinde iktidarın BM'ye karşı sorumluluk duyduğu, kararın BM'ye saygınlık kazandıracağı ayrıca Sovyet Rusya karşısında yalnız kalmamak ve NATO'nun caydırıcı etkisinin de alınan kararda etkili olduğuna değinilmiştir. Kore Savaşı'nın üçüncü dünya savaşının sebebi olabileceği fakat Sovyetlerin güçlü bir direnişle karşılaşmasıyla bu durumun gerçekleşmeyeceği belirtilmiştir. Ayrıca modern savaş tekniklerini öğrenen askerlerin ülkelerinde güvenliğin sağlanmasında etkili olacakları, Türkiye'yi Afrika ülkesi olarak bilenlerin bu yanlışlarından döndüğü ve ülkeyi artık güçlü gördükleri, hükûmetin kanunlara uygun hareket ettiği, Kore meselesinin mecliste konuşulduğu ve vekillerin alkışlarıyla onay verdikleri belirtilmiştir. Vatan görevinin ülke toprağından ibaret olmadığı 4500 askerin yokluğunun orduda bir eksiklik yaratmayacağı görüşü savunulmuştur. Kore meselesinde diğer bir bakış açısını sunan yayında Ulus gazetesidir. Gazete, üye devletlerin verecekleri desteği kendilerinin karar vermesinin barışı zorlaştırabileceği ayrıca ülke güvenliği düşünülmezse savunma noktasında yetersiz kalınabileceği, üyelerden bazıları destek konusunda özverili davranırken, bazılarının da çıkarlarını ön planda tuttuğunu, savaşın üçüncü dünya savaşının sebebi olabileceği, gerekirse de atom bombasının kullanılabileceğini belirtmiştir. Türkiye'nin BM'nin kararına destek vermesi, ülkenin tanıtımına hizmet edilmiş olması olumlu karşılanırken, güvenlik noktasında eksikliklerin göz ardı edilmesi, verilecek desteğin şekli ve miktarına meclise danışılmadan karar verilmesi, muhalefetin görüşünün sorulmaması, ülke tehdit altındayken asker desteğinde bulunulması, T.C. Anayasasına ve BM Antlaşmasına aykırı davranılması eleştirilmiştir. BM'ye destek olunması savunulmuş fakat yardımın şekli ve alınış tarzı kabul görmeyerek iktidarın“Meclissiz iş görme siyaseti”eleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The United Nations called on member states to provide support to the Republic of Korea for the Korean War on June 27, 1950. Turkey, on the other hand, announced on July 25th that it would send 4,500 troops to Korea. This decision has been interpreted in various ways in accordance with the perspective of the written press. In the Zafer newspaper, it was emphasized that the government feels a responsibility towards the United Nations, and the decision will enhance the credibility of the UN. Additionally, it was noted that not standing alone against Soviet Russia and the deterrent effect of NATO also played a significant role in the decision. It has been stated that the Korean War could be the cause of the Third World War, but this scenario would not strong resistance encountered by the Soviets. It has been stated that soldiers acquiring modern warfare techniques will be effective in ensuring the security of their countries. Those who considered Turkey as an African country have corrected their misconceptions and now perceive the country as strong. It is mentioned that the government acts in accordance with the laws, the Korean issue is being discussed in the parliament, and the deputies express their approval with applause. The view that the duty to the homeland is not limited to the national territory and that the absence of 4,500 soldiers will not create a deficiency in the army has been defended. The Ulus newspaper is another publication presenting a different perspective on the Korean issue. The newspaper states that the support provided by member states, if left to their own decisions, could complicate peace, and additionally, if not considering national security, there might be inadequacies in the defense aspect. It points out that while some members act selflessly in terms of support, others prioritize their own interests. The article suggests that this situation could be a cause for the outbreak of a third world war and, if necessary, the use of atomic bombs. The support of Turkey for the decision of the United Nations has been positively acknowledged as contributing to the country's promotion. However, criticisms have arisen regarding overlooking security deficiencies, deciding on the form and amount of support without consulting the parliament, not seeking the opinion of the opposition, and providing military assistance when the country is under threat. These actions have been criticized for being contrary to the Constitution of the Republic of Turkey and the United Nations Charter. Supporting the United Nations has been defended; however, the manner and method of assistance have been criticized, with the government's“policy of conducting business without involving the parliament”being disapproved.