Kamuda milli eğitim ve spor eğitiminin bütünleştirilmesi
Integration of national education and sports education in the public sector
  1. Tez No: 874537
  2. Yazar: ZİYAÜLHAK SARİGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERAP ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Çalışmamız Kocaeli İlinde eğitim gören sporcuların spora katılım sürecinde karşılaştıkları engellere yönelik algılarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmamızın çalışma grubunu Kocaeli İlinde aktif bir şekilde spor yaşantısına devam eden 11-16 yaş grubu atletizm, judo, güreş, eskrim ve cimnastik branşlarında eğitim gören 105 kadın ve 157 erkek olmak üzere toplam 262 sporcu oluşturmaktadır. Çalışmamızda araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu (cinsiyet, spor branşı, kaç yıldır spor yaptığı, milli sporcu olup olmadığı, anne eğitim durumu, baba eğitim durumu, ailede spor yapan biri var mı ve sporda destek alıyor mu) ve Günel(2018)'in oluşturduğu“Spora Katılımın Önündeki Engellerin Belirlenmesi”39 sorudan oluşan anket kullanılmıştır. Verilerin analizi SPSS26 programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study aims to determine the perceptions of athletes studying in Kocaeli about the obstacles they encounter in the process of participation in sports. The study group of our research consists of a total of 262 athletes, 105 women and 157 men, who are actively engaged in sports in Kocaeli Province and are trained in the branches of athletics, judo, wrestling, fencing and gymnastics in the 11-16 age group. In our study, a personal information form prepared by the researcher (gender, sports branch, how many years he has been doing sports, whether he is a national athlete, mother's education level, father's education level, is there anyone in the family who does sports and does he receive support in sports) and Günel (2018)'s A survey consisting of 39 questions“Identifying Obstacles to Participation in Sports”was used. Data analysis was done in SPSS26 program.