Gecede periyotlara ayrılmış sirkadiyen kan basıncı düzeyi ile hedef organ hasarı arasındaki ilişki
- Tez No: 874559
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN ATEŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Ambulatuar kan basıncı ölçümü yapıldıktan sonra belirlenen 20.00-24.00, 24.00-04.00, 04.00-08.00 saat aralıklarında gösterilen ortalama kan basıncı ölçümlerinin 08.00-20.00 saatleri arasında ölçülen ortalama kan basıncı ile karşılaştırılarak gece periyodunun hedef organ hasarı ile ilişkisini göstermek amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza Mart 2022-Nisan 2023 tarihleri arasında Ankara Şehir Hastanesi iç hastalıkları polikliniğine kontrol amaçlı başvuran başvuran 18 yaş üstü, sistemde ABPM ve EKO sonucu olan 105 hasta rastgele seçilerek dahil edildi. Seçilen hastalarda hedef organ hasarını belirlemek için EKO'da EF 1.1mm, tam idrar tetkikinde(strip) proteinüri olması kriterleri kullanıldı. Hedef organ hasarı ile ilişkisini tespit etmek amacı ile Trgiliserid-Glukoz Indeksi kullanıldı. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin yaş ortalaması 48.84±15.45 yıl olduğu belirlenmiştir. Bireylerin %56.2'si (n=59) kadın, %43.8'i (n=46) erkektir. Bireylerin 29'unda (%27.6) hedef organ hasarı saptanmıştır. Bireylerin TyG ortalaması 8.79±0.71, HDL ortalaması 48.27±15.14, LDL ortalaması 105.34±34.59, Trigliserid ortalaması 153.52±86.28, VLDL ortalaması 34.92±30.71, Total Kolesterol ortalaması 181.08±46.31, Glukoz ortalaması 105.73±56.22, Üre ortalaması 31.00±10.74, Kreatinin ortalaması 0.83±0.23'tür.
Özet (Çeviri)
Objective: After measuring ambulatory blood pressure, the average blood pressure readings within the time intervals of 20:00-24:00, 24:00-04:00, and 04:00-08:00 were compared with the average blood pressure measured between 08:00 and 20:00, aiming to demonstrate the relationship between nighttime periods and target organ damage. Material and Methods: Our study included 105 patients aged 18 and above who presented to the internal medicine outpatient clinic of Ankara City Hospital for routine check-ups between March 2022 and April 2023, and who had both ABPM and echocardiography results in the system. In selected patients, criteria including EF1.1mm, and presence of proteinuria on complete urine examination (strip) were used to determine target organ damage. The Triglyceride-Glucose Index was utilized to identify its association with target organ damage. Results: The average age of the individuals participating in the study was determined to be 48.84±15.45 years. Of the individuals, 56.2% (n=59) were female, and 43.8% (n=46) were male. Target organ damage was detected in 29 individuals (27.6%). The average TyG was 8.79±0.71, HDL was 48.27±15.14, LDL was 105.34±34.59, Triglycerides was 153.52±86.28, VLDL was 34.92±30.71, Total Cholesterol was 181.08±46.31, Glucose was 105.73±56.22, Urea was 31.00±10.74, and Creatinine was 0.83±0.23.