DEformasyon belirleme amaçlı kontrol ağlarının tasarımı ve analizi
Design and analysis of control networks
- Tez No: 142560
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
KONTROL AĞLARININ TASARIMI VE ANALİZİ ÖZET Büyük yapıların planlanması sırasında, yapının oturacağı zeminde yapıya zarar verebilecek olası yerkabuğu hareketlerinin saptanması, daha sonra çevrenin yapıya etkileri veya yüklenme nedeniyle yapıda meydana gelebilecek geometrik şekil değişimlerinin saptanması ya da salt yeryüzü kabuk hareketlerinin belirlenmesi için yapılan jeodezik ölçmelere“deformasyon ölçmeleri”, bu ölçülerin değerlendirilerek deformasyonların saptanması ve yorumlanmasına da“deformasyon analizi'adı verilmektedir. Jeodezik ağlar kullanılarak yapılan deformasyon analizi çalışmalarında ilgili obje veya alan genellikle sağlam şekilde tesis edilmiş veya işaretlenmiş noktalarla temsil edilir. Jeodezik gözlemlerle bu nokta kümeleri bir jeodezik ağa dönüştürülür. Bu noktaların seçimini, çoğu durumda arazi topografyası ve incelenecek objenin yapısı belirler. Nokta sayısının ne olmalıdır sorusunun yanıtı ise objeye ve de beklenen deformasyonlara sıkı sıkıya bağlıdır. Bu şekilde kurulan deformasyonların belirlenmesine yönelik ağlar ”kontrol ağlan“olarak anılır. Bir objedeki yada alandaki deformasyonların belirlenmesi için jeodezik gözlemler değişik periyotlarla tekrarlanır. Her bir periyot ölçüleri bağımsız olarak dengelenir. Periyotlar arasındaki koordinat farklarından deformasyon modelinin parametreleri tahmin edilir ve objedeki deformasyonlar hakkında bir yargıya varılır. Deformasyon analizinde istenilen amaca ulaşabilmede kurulacak ağın dizaynı birinci derecede öneme sahip olduğundan, ağın yapılacak çalışma için ”optimal bir ağ“ olması gerekmektedir. Optimal bir deformasyon ağırım amaçlan :. önceden tahmin edilmiş bir doğruluğa ulaşmak. Kendi kendini kontrol edebilen güvenilir bir matematiksel model kurmak vuı. Parametreleri bilinen a priori fonksiyonlara karşı yeterli duyarlılığı sağlamak. Problemin pratik ve ekonomik kısıtlamalarım karşılayabilen ölçü planım belirlemektir. Bu çalışmada, kuzey anadolu fay kuşağının Gerede bölgesinde tesis edilmiş olan 8 noktadan oluşan mikro-jeodezik ağda bölgedeki olası fay çizgilerini belirlemek amacıyla, ”bağıl güven elipsleri" ile deformasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Deformasyon analizi, Gerede kontrol ağında 1983 ve 1985 yıllarında yapılan doğrultu ve kenar ölçülerine göre gerçekleştirilmiştir, tik olarak, ağda deformasyon olup olmadığı yani ağdaki noktaların yerlerinin değişip, değişmediği incelenmiştir. Ağda deformasyon olduğuna karar verildikten sonra, ağdaki sabit noktalar belirlenip, bu sabit noktaların datuma katkısıyla, 1983 ve 1985 yularına ait ölçüler tümden dengelenmiştir. Tümden dengelemede sabit noktalar için bir çift koordinat bilinmeyeni, deformasyon noktaları için iki çift koordinat bilinmeyeni tanımlanmıştır.Tümden dengeleme sonunda, deformasyon noktalarındaki deformasyonlar % 95 istatiksel güven ile belirlenmiştir. Bu çalışmada ayrıca ağın geometrik yapısının analiz sonuçlarına etkileride incelenmiştir. Bu amaç doğrultusunda, kontrol ağının ölçü planından bazı ölçülerin çıkarılmasıyla deformasyon analizi gerçekleştirilmiştir. Bulunan analiz sonuçları kendi aralarında karşılaştırılıp,yorumlanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
DESIGN AND ANALYSIS OF CONTROL NETWORKS SUMMARY The geodetic measurements performed to determine possible deformations that occur on the ground that the construction is located. Detecting the effect of the construction, the possible displacements in the surroundings, the geometric deformations on the construction as a result of loading on it and to determining just the crustal movements on the earth are called as“deformation measurements”. Determination and the interpretation of the deformations through the evaluation of these measurements are named as“deformation analysis”. The object or area under investigation is usually represented by a number of points which are monumented or marked durably. Geodetic observations transform the cluster of points into a geodetic network. The selection of points is, in most cases, governed by the topograpy or the structure of the object. The question of the number of points necessary strongly depends on the object and on the deformations anticipated. The networks which are constructed to determine deformations are known“control networks”. To investigate the deformations of an object or an area the geodetic observations are repeated at different epochs of time. The observations of each epoch are adjusted independently. From coordinate differences between the epochs the parameters of a deformation model are estimated and conclusions on the object deformations are drawn. Since design of deformation networks has minor signflcance to determine deformations, the geodetic networks must have optimal design. Objectives of the optimization of a deformation network are:. To meet a predetemined accuracy goal,. To establish a self-checking and reliable mathematical model,. To yield sufficient senstvitiy in respect to certain a priori known functions of the parameters,. To design an observation scheme which is feasible under practical and financial constraints This study is an application of a method which was used in order to detect possible fault lines in Gerede region. The network which was established for this aim has 8 points. This mentioned method is called“ deformation analysis with relative confidence ellipses”. The deformation analysis has been carried out with respect to the results for this of direcion and distance measurements in 1983 and in 1985. First of all, it was decided whether there have been horizontal movements in the network or not. After decided that there have been some horizontal movements in the network, stable points were determined. All the observations in the two periods are adjusted combinedly as free nets by taking as datum points which are assumed to be stable with respect to each other. For this process the datum point coordinate unknowns are taken as a one valued set, but the other points are consider»! as two valued set, each value corresponding to each period. Horizontal movements on the deformation points were determined with % 95 statistical confidence. In this study, besides deformation analysis in Gerede network, effects of geometrical structure of the network in deformation analysis were researched. To get this target, some observations were put out from observation plan of the network. Then analysis processes were repeated acording to new observation plan. Finally, the results of analyses were compared and interpreted. XI