Sağlık çalışanlarının aşı reddi ile ilgili görüşleri ve tutumları; Sinop Atatürk Devlet Hastanesi
Activities and attitudes of healtcare professionals regarding vaccine refusal; Sinop Atatürk state Hospital
  1. Tez No: 874575
  2. Yazar: ZEYNEP ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILMAZ ALTUNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışma, sağlık çalışanlarının aşı reddi konusunda bilgi ve tutumlarının toplumun fikirlerini önemli ölçüde etkileyebileceği düşünüldüğünden, Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde çalışan sağlık çalışanlarının görüş ve tutumlarını belirlemek amacıyla hazırlanmıştır. Tanımlayıcı tipte hazırlanan bu çalışmanın verileri 15 Kasım 2023-15 Haziran 2024 tarihleri arasında, Sinop Atatürk Devlet Hastanesi'nde çalışan 460 sağlık çalışanı ile gerçekleştirilmiştir. Veriler araştırmacı tarafından literatür taranarak hazırlanan 46 soruluk bir anketle araştırmacının gözetiminde toplanmıştır. Istatistiksel analizlerde, Kategorik değişkenler için tanımlayıcı istatistikler yüzde olarak sunulmuştur. Çalışmada hipotezler çift yönlü olarak kurulmuştur. Verilerin istatistiksel analizi“SPSS v27 (IBM Inc., Chicago, IL, USA)”paket programında yapılmıştır. Katılımcıların 257'si erkek, 203'ü kadındır. Katılımcıların çoğunluğunu (%46,1) 30 yaş altı bireyler oluşturmaktadır. Katılımcıların %13,3'ü hekim, %27,6'sı ebe, %44,8'i hemşire, %14,3'ü sağlık teknisyenidir. Katılımcıların %90,4'ü aşı uygulamasını toplum sağlığı aşısından gerekli bulmuştur. Katılımcıların %72,4'ü aşıları güvenli bulmaktadır. Katılımcıların %69,45'i aşı reddinin halk sağlığı sorunu olduğunu düşünmektedir. Sağlık çalışanlarının çoğunluğunda aşıya karşı olumlu bir tutum vardır ve aşı reddini desteklememektedirler. Fakat bazı konularda bilgi eksikleri mevcuttur. Bu eksikliklerin giderilmesi için hizmet içi eğitimler verilmelidir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to assess the opinions and attitudes of healthcare workers at Sinop Atatürk State Hospital. It is believed that the knowledge and attitudes of healthcare workers towards vaccine refusal can greatly impact societal opinions. From June 15, 2023, to June 15, 2024, a descriptive type study was conducted with 460 health care workers at Sinop Atatürk State Hospital. Data was collected under the supervision of the researcher using a 46-question questionnaire prepared by the researcher after reviewing the literature. Descriptive statistics were used to present categorical variables as frequencies and percentages. The study established hypotheses in two directions. Data analysis was performed using the statistical software, "SPSS v27 (IBM Inc., Chicago, IL, USA). 257 participants were men, and 203 were women. The majority of the participants (46.1%) were individuals under the age of 30. 13.3% of the participants were physicians, 27.6% were midwives, 44.8% were nurses, and 14.3% were health technicians. 90.4% of the participants found the vaccination application necessary from the community health vaccine. 72.4% of the participants consider vaccines safe. 69.45% of the participants think that vaccine refusal is a public health problem. Most healthcare professionals have a positive attitude towards vaccination and do not support vaccine refusal. However, there are gaps in information in some areas. In-service trainings should be provided to address these gaps.