Güneydoğu Anadolu Bölgesinde kültür turizmi: Artuklu başkentleri'nde Artuklu mimari mirası üzerine bir rota önerisi
Cultural tourism in Southeast Anatolia Region: A cultural route proposal on the Artuklu architectural heritage in Artuklu capitals
- Tez No: 874580
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN DEMİRAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 285
Özet
İnsanlar binlerce yıldır yaşam tarzları, gelenek-görenekleri ve ürettikleri sanat eserleriyle kendilerine özgü kültürel değerler meydana getirmişlerdir. Bu kültürel değerler, geçmişin izlerini günümüze taşıyan her oluşumu kapsamakta ve kültürel miras olarak kabul edilmektedir. Toplumlar ve devletler, sahip oldukları bu değerleri koruyarak gelecek kuşaklara aktarmakla yükümlüdür. Bu çalışmada, tarihi ve kültürel değerlere ev sahipliği yapmış Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Artuklu Medeniyeti'ne ait bir mimari miras rotası oluşturulup oluşturulamayacağı üzerinde odaklanılmış ve araştırma, bu hedefe ulaşmayı amaçlamıştır. Çalışmada, bölgenin tarihi, kültürel, doğal dokusu ve fiziki şartlarına odaklanılmış ve nitel araştırma modellerinden saha taraması kapsamında gezi, gözlem, görüşme, döküman ve içerik analizleri yapılmıştır. Çalışmada ilgili temel kavramlar, ulusal ve uluslararası kurumlar ve anlaşmalar, kültürel rota kavramının evrimi, rota tipleri, kültürel rota örnekleri sunulmuş ve kültürel rotaların planlanmasıyla ilgili literatür çalışmaları ve ilgili kuruluşların rehber çalışmaları değerlendirilmiş ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde Artuklu Medeniyeti'ne ait bir mimari miras kültür rotası oluşturulması yönünde bir sonuca ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
For thousands of years, people have created unique cultural values through their lifestyles, traditions, customs, and art productions. These cultural values encompass every formation that carries the traces of the past to the present and is recognized as cultural heritage. Societies and states are obligated to preserve these values and pass them on to future generations. In this study, the focus is on whether an architectural heritage route belonging to the Artuklu Civilization in the Southeastern Anatolia Region, which has hosted historical and cultural values, could be created. The research aimed to achieve this goal. In the study the historical, cultural, natural structure, and physical conditions of the region were focuced on. Qualitative research methods, including field trips, observation, interviews, document analyses, and content analyses, were employed. In the study relevant fundamental concepts, national and international institutions and agreements, the evolution of the concept of cultural routes, types of routes, examples of cultural routes, and evaluates literature studies on the planning of cultural routes as well as guide works of relevant organizations were evaluated and in conclusion, it has been determined that a cultural route for the architectural heritage of the Artuklu Civilization in the Southeastern Anatolia Region can be created.