Çin Halk Cumhuriyeti'nin siber güvenlik politikaları
Cyber security policies of the People's Republic of China
- Tez No: 874581
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FULYA KÖKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Batman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Soğuk Savaş sonrasında küreselleşmenin ivme kazanmasıyla beraber bilişim ve teknolojide sürekli bir değişim ve dönüşüm gözlemlenmektedir. Bu değişim birçok alana etki ettiği gibi güvenlik alanına da etki etmektedir. Ekonomik, sosyal, toplumsal, siyasal, çevre, organize suçlar gibi birçok alanda farklı güvenlik sorunları karşımıza çıkmaktadır. Teknolojik gelişme sonrasında internetin daha çok yaygınlaşmasıyla beraber güvenlik sorunlarındaki çeşitliliğin kabuk değiştirdiği, siber uzayın güvenlik sorunlarından etkilenen alanlar arasında yerini almaya başladığı görülmektedir. Gerçek dünyadan yavaş yavaş uzaklaşılan ve siber uzayın hâkim olduğu bu dönemde yeni sorunların beraberinde getirdiği risk ve tehditlere karşı güvenliği sağlamak adına siber güvenlik kavramı ortaya çıkmaktadır. Yakın bir geçmişe sahip olan siber güvenlik olgusu, her geçen gün daha da büyük bir soruna dönüşmektedir. Siber uzayda belli bir güç elde etme ve bu alanı kontrol altında tutma çabasına girilmesi, siber suçlar ve siber saldırıların artması gibi durumlar devletlerin, kamu kurum ve kuruluşların, özel sektörlerin vs. böylesine önem arz eden bu konu ile ilgili bir takım politika/strateji belirlemesine sebep olmaktadır. Bu çalışmanın amacı; güç elde etme hususunda tek olma arzusuyla hareket eden ve özel olarak politikalarının bazı kısımlarını kamuoyuyla paylaşsa da genel olarak söz konusu politikalarının tamamını diğer devletlere karşı gizli tutan, aynı zamanda gelişmiş ülkelere göre internetle biraz daha geç tanışmasına rağmen günümüzde teknolojinin önde gelen isimlerinden biri hâline gelen ve teknolojinin gelişmesine büyük katkıda bulunan Çin Halk Cumhuriyeti'nin siber güvenlik politikalarını incelemektir. Çalışma kapsamında öncelikle siber kavramı üzerinde durularak, ilgili alanın gelişim süreci hakkında bilgi verilecektir. Akabinde Çin Halk Cumhuriyeti'nin uygulamış olduğu ulusal ve uluslararası güvenlik politikaları incelenerek siber güvenliğe nasıl geçiş yapıldığı ve bu süreçte izlemiş olduğu politikalara değinilecektir.
Özet (Çeviri)
With the acceleration of globalization after the Cold War, a constant change and transformation is observed in technology. This change affects many areas, as well as the security field. We encounter different security problems in many areas such as economic, social, political, environmental and organized crime. As the internet becomes more widespread after technological development, the diversity in security problems has changed even more and cyberspace has begun to take its place among the areas affected by security problems. In this period when the real world is gradually moving away and cyberspace dominates, the concept of cyber security is emerging in order to ensure security against the risks and threats brought by new problems. The phenomenon of cyber security, which has a recent history, is turning into a bigger problem every day. Situations such as efforts to gain a certain power in cyberspace and keep this area under control, and the increase in cyber crimes and cyber attacks cause states, public institutions and organizations, and private sectors to determine a number of policies/strategies regarding this important issue. The purpose of this study is to examine the cyber security policies of the People's Republic of China, which is acting with the desire to be unique in gaining power, generally keeping all of its policies secret to other states, but sharing some parts of its policies with the public; furthermore, despite being introduced to the internet a little later than developed countries, which has become one of the leading names in technology today, and has contributed greatly to the development of technology. Within the scope of the study, the concept of cyber will be emphasized and information will be given about the development process of the relevant field. Subsequently, the national and international security policies implemented by the People's Republic of China will be examined and how the transition to cyber security was made and the policies followed in this process will be discussed.