Flütün Avrupa'daki tarihsel gelişimi ve 21. yüzyıl müziğinde kullanılan çağdaş teknikler ışığında Boehm sistem ile Kıngma sistem flütün karşılaştırılması
The historical development of the flute in Europe and the comparison of the Boehm system with the Kingma system in the light of contemporary techniques used in 21st century music
  1. Tez No: 874586
  2. Yazar: TARIK YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEBNEM UŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Avrupa müzik tarihi boyunca flüt, çeşitli evrimsel süreçlerden geçmiştir. Barok dönem itibariyle köklü gelişmeler yaşayan flüt, 19. Yüzyıla gelindiğinde Theobald Boehm'in tasarımı olan Boehm flüt ile günümüz modern yapısına ulaşmıştır. 20. Yüzyılda, Çağdaş dönem müzik anlayışının getirmiş olduğu icra teknikleri, flüt ile üretilebilen yeni efektlerin gelişmesinde etken olmuş ve birçok çalgı yapımcısı, Boehm flüt tasarımı hakkında çeşitli fikirler sunmuşlardır. Çağdaş dönemde ortaya çıkan, 'Genişletilmiş teknikler' olarak adlandırılan bu yeni teknikler, önceki dönemlerde kullanılmayan seslerin ve efektlerin müzik içerisinde kullanılmasına imkan sağlamaktadır. Bu teknikler, flüt ile o zamana kadar müzikte kullanımı uygun görülmeyen alışılmadık seslerin üretilmesini, farklı parmak ve üfleme pozisyonlarının oluşmasını sağlamaktadır. Çalgı yapımcıları ve flüt çalan kişiler, bu tekniklerin daha verimli kullanılması için flüt hakkında çalışmalar yapmıştır. Eva Kingma'nın Boehm flüt üzerinde tasarlamış olduğu Kingma flüt bu iyileştirilmiş tasarımlardan birini oluşturmaktadır. E. Kingma, tasarımında Boehm flütün sahip olmadığı altı yeni anahtar eklentisi uygulayarak Çağdaş dönem tekniklerinin daha ergonomik bir şekilde kullanımını amaçlamıştır. Bu çalışma, patenti Eva Kingma'ya ait olan Kingma flüt ile evrensel kabul edilen Boehm flütün, Çağdaş dönem flüt teknikleri açısından karşılaştırılmasını amaçlamaktadır. Çalışmanın giriş bölümü, tezin ana konusu olan Boehm ve Kingma sistemin karşılaştırılması kapsamında izlenen araştırma yöntemini, amacı ve önemi, araştırma sebeplerini ve çalışmanın yol haritasına dair bilgiler vermeyi amaçlamıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde ise, Boehm flütten önce kullanılan flütlerden kısaca bahsedilmiş olup Boehm flütün tarihçesi ile teknik özellikleri anlatılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, E. Kingma tarafından tasarlanan Kingma flüt incelenmiş, genişletilmiş teknikler açısından oluşturduğu farklı parmak pozisyonlarının ve anahtarların etkileri araştırılmıştır. Araştırmalar neticesinde bahsi geçen Kingma flütün mekaniğinin Boehm flüt üzerine tuş eklenerek kurulmuş bir sistem olduğu görülmüş ve Kingma sistemin, Çağdaş dönem müziğindeki genişletilmiş tekniklerin kullanımında katkılar sağlamasıyla beraber, farklı efektlerin ergonomik bir yapı çerçevesinde uygulanmasında yeni imkanlar doğuracağı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout the history of European music, the flute has undergone various evolutionary processes. Beginning with significant developments during the Baroque period, by the 19th Century, the flute had evolved into its modern form with Theobald Boehm's design of the Boehm flute. In the 20th Century, the ideas brought about by contemporary musical understanding further spurred the development of the flute, leading to various improvements to the Boehm flute by numerous instrument makers. The techniques known as 'Extended Techniques' emerged in contemporary times, embracing the use of sounds and effects not previously employed in music. These techniques facilitated the production of unconventional sounds with the flute, utilizing different fingerings and blowing positions that had not been deemed suitable for music before. Instrument makers and flutists have conducted studies on the flute to make these techniques more efficient. The Kingma flute, designed by Eva Kingma on the Boehm flute, represents one of these enhanced designs. In her design, E. Kingma aimed for a more ergonomic use of Contemporary period techniques by incorporating six new key additions not present in the Boehm flute. This study aims to compare the patent-owned Kingma flute by Eva Kingma with the universally accepted Boehm flute in terms of Contemporary period flute techniques. The introduction of the study sets out to provide information on the research method followed within the scope of comparing the Boehm and Kingma systems, the aim and significance of the thesis, the reasons for the research, and an overview of the study's roadmap. The second section briefly discusses the history of the flute used before the Boehm flute and describes the history and technical features of the Boehm flute. In the third section, the Kingma flute, designed by E. Kingma, is examined, and the effects of its different finger positions and keys in terms of contemporary techniques are investigated. Through research, it has been observed that the mechanics of the aforementioned Kingma flute system are based on the addition of keys to the Boehm flute. It has been determined that the Kingma system not only contributes to the utilization of extended techniques in contemporary music but also creates new possibilities for the ergonomic application of various effects.