Kur'an'ın anlaşılmasında müfessir, bağlam ve rivayetlerin rolü
The role of expeditor, context and narratives in understanding the Quran
  1. Tez No: 874611
  2. Yazar: AYŞE AVŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF TOPYAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kur'an'ı anlama noktasında göz ardı edilmemesi gereken en önemli konulardan biri de bağlamdır. Çünkü metin-içi bağlam ayetlerin kendi içindeki anlam bağını kurmamızı amaçlarken, metin-dışı bağlam ile de metnin tarihsel bağını kurmuş oluruz. Her ikisi de metnin daha iyi anlaşılması ve murâd-ı ilahiye ulaşma çabasının gereğidir. Sadece dilsel tahlillere dayanarak doğru anlama ulaşmak netice itibariyle mümkün değildir. Dil değişkendir ve zamanla kelimelerin, kavramların anlamlarında farklılaşma görülebilir. Bu sebeple Kur'an'ı anlama yolunda metnin dilsel tahlili yanında metinsel ve tarihsel bağlamını da dikkate almak gerekir. Çünkü Kur'an 23 yıllık zaman zarfında bazen yaşanan birtakım olaylar bazen de toplumun geldiği kıvam dikkate alınarak nazil olmuştur. Hayatın içine inzal olan bu metnin hayat bağından koparılarak ya da belli bir bütünlük içinde inen ayet gruplarını bütünselliğinden ayırarak anlama çabası eksik ve gerçeği yansıtmaktan uzak olacaktır. Bu itibarla dış bağlam ile ayetlerin tarihsel bağı, iç bağlam ile de hem ayetlerin önce ve sonrası ile hem de Kur'an'ın kendi bütünlüğü açısından bağlantısı kurularak doğru anlama ulaşma gayreti içerisine girilmelidir. Bu çalışmamızla Kur'an'ın parçacı yaklaşımlarla doğru anlaşılamayacağını örneklerle ortaya koymaya çalışacağız. Amacımız parçacı yaklaşımların eksikliklerine ve sorunlarına değinerek murâd-ı ilahiye ulaşmanın ancak Kur'an'ın lafzını, bağlamını ve indiği ortamı bilmekle mümkün olacağını göstermektir. Bunu yaparken öncelikle literatür taraması yaparak kaynakları belirlemeye çalıştık. Çeşitli kitap, makale, tez, sempozyum vb. çalışmalardan yararlanarak tezimizin ana çerçevesini oluşturduk. Öncelikle bağlamla alakalı kavramları inceledik. Daha sonra bağlam dışı yorumların sebeplerini inceleme konusu yaptık. Bu sebepleri incelerken ayetlerden örnekler vererek konunun daha iyi anlaşılmasını amaçladık. Son bölümde de bağlamdan kopuk mana verilen ayetleri bu manaların verilme sebepleri üzerinden gruplandırdık. Bu ayetlerle alakalı geçmişten günümüze yapılmış olan yorumları genel olarak aktarmaya ve bu yorumlardan hareketle kendi kanaatimizi de ortaya koymaya gayret ettik.
Özet (Çeviri)
One of the most important issues that should not be ignored when it comes to understanding the Quran is context. Because while the intra-textual context aims to establish the meaning within the verses, we also establish the historical connection of the text with the extra-textual context. Both of them are necessary for a better understanding of the text and an effort to achieve the divine purpose. Ultimately, it is not possible to reach the correct meaning based solely on linguistic analysis. Language is variable and the meanings of words and concepts may differ over time. For this reason, on the way to understanding the Quran, it is necessary to take into account the textual and historical context of the text as well as its linguistic analysis. Because the Quran was revealed during a period of 23 years, sometimes taking into account certain events that took place and sometimes taking into account the state of society. The effort to understand this text, which has been revealed into life, by separating it from the bond of life or by separating the groups of verses that have been revealed in a certain integrity from their integrity, will be incomplete and far from reflecting the truth. In this respect, an effort should be made to reach the correct meaning by establishing the historical connection between the external context and the verses, and the internal context with both the before and after of the verses and the integrity of the Quran itself. With this study, we will try to demonstrate with examples that the Quran cannot be understood correctly with fragmentary approaches. Our aim is to touch upon the shortcomings and problems of fragmentary approaches and to show that achieving the divine will is only possible by knowing the wording of the Quran, its context and the environment in which it was revealed. While doing this, we first tried to identify sources by scanning the literature. Various books, articles, theses, symposiums, etc. We created the main framework of our thesis by using these studies. First, we examined concepts related to context. Then, we examined the reasons for out-of context comments. While examining these reasons, we aimed to better understand the subject by giving examples from the verses. In the last section, we grouped the verses with meanings disconnected from the context based on their reasons. We have tried to convey the comments made about these verses from past to present in general and to express our own opinion based on these comments.