Birleşmiş Milletler 2030 sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin havaalanları açısından çok kriterli karar verme yöntemleri ile incelenmesi
Evaluation of United Nations 2030 sustainable development goals in airports using multi-criteria decision-making methods
- Tez No: 874625
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VİLDAN DURMAZ, DOÇ. DR. EBRU YAZGAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Havacılık endüstrisinin neden olduğu çevresel zorluklar, endüstrinin son dönemdeki hızlı büyümesi ile havaalanlarının sürdürülebilirliği üzerindeki baskıyı artırmaktadır. Havaalanlarının sürdürülebilirliği, ekonomik, sosyal, çevresel ve operasyonel odaklı konuları kapsayan bütüncül bir yaklaşım gerektirir. Bu bağlamda, Birleşmiş Milletler'in 17 Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri (SKH) ve 2030 Gündemi, havacılık sektörü için bir yol haritası sunmaktadır. SKH'ların önemi kabul edilse de, havacılık otoriteleri ve havaalanları hala bu hedefleri faaliyetlerine ve yıllık raporlamalarına etkili bir şekilde entegre etmede zorluklar yaşamaktadır. Havaalanları, sürdürülebilirliği sağlamak için bu 17 SKH'yi ekonomik, sosyal ve çevresel olarak bütünleşik bir şekilde ele almalıdır. Bu araştırma, havaalanları için SKH'ların değerini analiz etmektedir ve Çok Kriterli Karar Verme (ÇKKV) yöntemleri kullanılarak havaalanlarının sürdürülebilirliği açısından 17 SKH'nın önemi sırasına göre ağırlıklandırılmıştır. Bu çalışma, Aşamalı Ağırlık Değerlendirme Oran Analizi (Step-wise Weight Assessment Ratio Analysis-SWARA) yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The environmental challenges posed by the aviation industry are exacerbated by the sector's recent rapid growth, placing increased pressure on the sustainability of airports. Airport sustainability necessitates a comprehensive approach encompassing economic, social, environmental, and operational considerations. In this context, the United Nations' 17 Sustainable Development Goals (SKHs) and the 2030 Agenda provide a roadmap for the aviation industry. Despite acknowledging the significance of the SKHs, aviation authorities and airports continue to encounter challenges in effectively integrating these goals into their activities and annual reporting. To ensure sustainability, airports must holistically address all 17 SKHs in economic, social, and environmental terms. This study assesses the value of SKHs for airports and employs Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods to prioritize the importance of the 17 SKHs in terms of airport sustainability. The research employs the Step- wise Weight Assessment Ratio Analysis (SWARA) method.