Birleşme ve satın alma işlemlerinin rakip şirketlerin nakit yönetim politikaları ve stratejileri üzerine etkisi: Avrupa'da sektörel bir karşılaştırma
The impact of mergers and acquisitions on rival firms'cash management: A sectoral comparison in Europe
  1. Tez No: 874626
  2. Yazar: BARIŞCEM ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN BAHADIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Birleşme ve satın alma işlemleri, şirketlerin pazarda varlıklarını sürdürmek ve büyümek için sıklıkla başvurdukları stratejilerdir. Bu işlemler, rakip şirketler üzerinde de önemli bir etkiye sahip olabilir. Bu çalışmada, birleşme ve satın alma işlemlerinin rakip şirketlerin nakit yönetim politikaları ve stratejileri üzerindeki etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada, perakende, telekomünikasyon, ilaç ve tarım gibi nakit akışının önemli olduğu dört sektör seçilmiş olup, nakit akışı verileri, borç / öz sermaye oranları ve operasyonel verimlilik metrikleri gibi çeşitli faktörler göz önüne alınmıştır. Bu sektörlerde faaliyet gösteren ve Almanya, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya ve İspanya olmak üzere Avrupa'nın 5 büyük ekonomisinde yer alan halka açık şirketler panel regresyon analizi aracılığıyla incelenmiştir. 2005 ve 2022 yılları arasında gerçekleşen birleşme ve satın alma işlemlerinin rakip şirketlerin nakit yönetim politikaları ve stratejileri üzerindeki etkisi, ülke bazlı analizler ile detaylandırılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgular, birleşme ve satın alma işlemlerinin rakip şirketlerin nakit yönetim politikaları ve stratejileri üzerinde değişken etkilere sahip olduğunu göstermektedir. Bu etkilerin sektöre ve ülkeye göre değişiklik gösterebildiği gözlemlenmiştir. Tarım sektöründe birleşme ve satın alma işlemlerine karşı en yüksek hassasiyetin olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak, birleşme ve satın alma işlemleri, şirketlerin nakit yönetim politikaları ve stratejileri üzerinde önemli bir etkiye sahiptir. Kendi sektöründe bu kapsamda birleşme ve satın alma işlemi gerçekleşen rakip şirketler, nakit akışlarını korumak ve optimize etmek için çeşitli önlemler almalıdır. Tarım sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin bu konuda daha da dikkatli olduğu ve birleşme ve satın alma işlemlerinin potansiyel etkilerini detaylı bir şekilde analiz etme eğiliminde olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mergers and acquisitions (M&A) are frequently employed strategies for companies to maintain their market presence and achieve growth. However, these transactions can also significantly impact rival firms. This study investigates the effect of M&A activity on the cash management policies and strategies of competitor companies. Focusing on cash-sensitive sectors like retail, telecommunication, pharmaceuticals, and agriculture, the study analyzes publicly traded companies operating in five major European economies, Germany, United Kingdom, France, Italy, and Spain between 2005 and 2022. Panel regression analysis is employed to assess the impact of M&A transactions on rivals' cash management practices, considering factors such as cash flow, debt-to-equity ratio, and operational efficiency metrics. Country-specific analyses are conducted to further detail the findings. The research reveals that M&A activity has varying effects on competitor firms' cash management policies and strategies. These effects are observed to differ based on the industry and country context. The agricultural sector exhibits the highest sensitivity to M&A transactions. M&A activity significantly influences companies' cash management practices and strategies. Rival firms within the same sector experiencing an M&A transaction should implement various measures to safeguard and optimize their cash flow. The study concludes that companies operating in the agricultural sector need to be particularly cautious and conduct a thorough analysis of the potential ramifications of M&A transactions.