CAKA yaz okulunda uygulanan keman eğitimine yönelik eğitimci, öğrenci ve veli görüşlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of educator, student and parent opinions on violin education implemented in CAKA summer school
  1. Tez No: 874639
  2. Yazar: DENİZ BERK ALDUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAZAN KURTASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 212
Özet
Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) projesi, Türk keman virtüözü Prof. Dr. Cihat AŞKIN'ın 2001 yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Devlet Konservatuvarı çatısı altında kurmuş olduğu bir proje olmaktadır. CAKA projesi, halen devam eden 23 yıllık eğitim öğretim faaliyetleri içerisinde eğitim şubeleri, masterclassları, çeşitli konser etkinlikleri ve Yaz ve Kış Okulu gibi etkinlikleriyle ulusal ve uluslararası alanlarda kendinden söz ettirmektedir. Bu çalışmada CAKA Yaz Okulunda uygulanan keman eğitimine yönelik eğitimci, öğrenci ve veli görüşlerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yapılan görüşmeler doğrultusunda CAKA Yaz Okuluna katılım öncesi hazırlıklar, keman eğitim süreci, yaz okulunun tercih edilme nedenleri, yaz okulundan faydalanılma durumları, bu yaz okulunun diğer projelerden benzer ve farklı yönleri ile gerçekleşen sosyal etkileşimler ele alınmıştır. Çalışma Türkiye'deki keman eğitiminde önemli bir yere sahip olan CAKA'nın yürütmekte olduğu yaz okulu bünyesindeki katılımcılarıyla görüşme yapılarak düşüncelerinin öğrenilmesi bakımından önemlidir. Çalışma iç içe geçmiş tek durum desenli nitel bir araştırmadır. Çalışmada veriler, doküman incelemesi ve yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla elde edilmiştir. Verilerin analizinde tema ve betimsel analizden yararlanılmıştır. Çalışmada amaçlı örnekleme yöntemlerinden ölçüt örnekleme tekniği kullanılmıştır. Araştırma kapsamında CAKA Yaz Okulundaki keman eğitimcisi, keman öğrencisi ve keman öğrencilerinin velilerine yönelik 6 alt problem belirlenmiştir. 6 alt problem bulgular bölümünde tablolar şeklinde ana tema, kategori ve alt temalar halinde sunulmuş ve yorumları yapılmıştır. Katılımcılardan elde edilen görüşler orijinal halleriyle betimsel bir şekilde bulgular bölümünde verilmiştir. Araştırmada eğitimci, öğrenci ve velilerden elde edilen ortak sonuçlara göre; CAKA Yaz Okulunun katılımcılara deneyim kazandırdığı, sosyal bir ortamı olduğu, öğrencilere konser verme imkânı sağladığı ve öğrencilerin birbirleriyle tanışarak arkadaş olabildikleri görülmüştür. Elde edilen bu sonuçlar doğrultusunda araştırmada eğitimci, öğrenci ve velilere yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cihat Aşkın ve Küçük Arkadaşları (CAKA) project, Turkish violin virtuoso Prof. Dr. It is a project founded by Cihat AŞKIN in 2001 under the umbrella of Bursa Uludağ University State Conservatory. CAKA project has made a name for itself in national and international arenas with its educational branches, masterclasses, various concert events and Summer and Winter School activities within its ongoing 23-year education activities. In this study, it was aimed to evaluate the opinions of educators, students and parents regarding the violin education implemented in CAKA Summer School. In line with the interviews, the preparations before participating in the summer school, the violin education process, the reasons for preferring the summer school, the utilization of the summer school, the similarities and differences of this summer school from other projects, and the social interactions that took place were discussed. The study is important in terms of learning the thoughts of the participants of the summer school conducted by CAKA, which has an important place in violin education in Turkey. The study is a qualitative research with a nested single-case pattern. Data in the study were obtained through document review and semi-structured interviews. Theme and descriptive analysis were used to analyze the data. Criterion sampling technique, one of the purposeful sampling methods, was used in the study. Within the scope of the research, 6 sub-problems were determined for the violin educators, violin students and parents of violin students at CAKA Summer School. The six sub-problems were presented in the form of tables as main themes, categories and sub-themes in the findings section and their comments were made. The opinions obtained from the participants are given in their original form in a descriptive manner in the findings section. According to the common results obtained from educators, students and parents in the research; it was seen that CAKA Summer School gave participants experience, had a social environment, provided students with the opportunity to give concerts and students could meet each other and become friends. In line with these results, recommendations were developed for educators, students and parents in the research.