Kahramanmaraş ili üç farklı buğday çeşidi (Beyazhan, Ceyhan 99, Burgos) üzerinde bulunan zararlı böcek türleri ve doğal düşmanların belirlenmesi
Determination of harmful insect species and natural enemies on three different wheat varieties (Beyazhan, Ceyhan 99, Burgos) in Kahramanmaras province
  1. Tez No: 874640
  2. Yazar: GÜLÇİN SEDA KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT MURAT ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Kahramanmaraş İlinde 2021 yılında yapılan bu çalışmada Beyazhan, Ceyhan 99 ve Burgos buğday çeşitlerinin ekili oldukları arazilerdeki zararlı türler ve doğal düşmanlar belirlenmiştir. Çalışmada zararlı ve yararlıların tespitinde atrap ile örnekleme metodu, CDC böcek toplama aspiratörü ile örnekleme metodu ve çerçeve ile örnekleme metodu kullanılmıştır. Çalışma sonucunda, Beyazhan çeşidi üzerinde 4 takıma bağlı 7 familya ve bu familyalara bağlı 9 alt familyaya ait 16 zararlı tür, Ceyhan 99 çeşidi üzerinde 4 takıma bağlı 9 familya ve bu familyalara bağlı 10 alt familyaya ait 18 zararlı tür, Burgos çeşidi üzerinde 2 takıma bağlı 5 familya ve bu familyalara bağlı 6 alt familyaya ait 15 zararlı tür tespit edilmiştir. Bu türlerden Rhopalosiphum padi (L.), Sitobion avenae (Fabricius) (Hemiptera: Aphididae), Psammotetix striatus (Linnaeus, 1758), Circulifer haematoceps (Mulsant and Rey, 1855) (Hemiptera: Cicadellidae) en yaygın zararlı türler olarak belirlenirken, bu zararalıların üç buğday çeşidinde bulunduğu tespit edilmiştir. Beyazhan çeşidi üzerinde 2 takıma bağlı 5 familya ve bu familyalara bağlı 6 alt familyaya ait 10 doğal düşman türü, Ceyhan 99 çeşidi üzerinde 3 takıma bağlı 4 familya ve bu familyalara bağlı 6 alt familyaya ait 11 doğal düşman türü, Burgos çeşidi üzerinde 4 takıma bağlı 7 familya ve bu familyalara bağlı 9 alt familyaya ait 13 doğal düşman türü tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study conducted in Kahramanmaraş Province in 2021, harmful species and natural enemies were determined in the lands where Beyazhan, Ceyhan 99 and Burgos wheat varieties were planted. In the study, trap sampling method, CDC insect collection aspirator sampling method and frame sampling method were used to detect pests and beneficials. As a result of the study, 7 families belonging to 4 orders and 16 harmful species belonging to 9 subfamilies on the Beyazhan variety, 18 harmful species belonging to 4 orders and 10 subfamilies belonging to these families on the Ceyhan 99 variety, 18 harmful species belonging to 2 orders on the Burgos variety. 15 harmful species belonging to 5 families and 6 subfamilies of these families have been identified. Among these species, Rhopalosiphum padi (L.), Sitobion avenae (Fabricius) (Hemiptera: Aphididae), Psammotetix striatus (Linnaeus, 1758), Circulifer haematoceps (Mulsant and Rey, 1855) (Hemiptera: Cicadellidae) were determined as the most common harmful species. It was determined that pests were present in three wheat varieties. There are 10 natural enemy species belonging to 5 families and 6 subfamilies belonging to 2 orders on the Beyazhan variety, 11 natural enemy species belonging to 3 orders and 6 subfamilies of these families on the Ceyhan 99 variety, 7 natural enemy species belonging to 4 orders on the Burgos variety. 13 natural enemy species belonging to the family and 9 subfamilies of these families have been identified.