Düziçi öğretmen okulları
Düziçi teachers school
  1. Tez No: 147897
  2. Yazar: HÜSEYİN ALİ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞABAN BAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 635
Özet
Tez konumuz olan Düziçi Öğretmen Okulları üç bölümden meydana gelmekte dir. Birinci bölüm Adana' da Eğitim ve Öğretimin Tarihçesi, ikinci bölüm Düziçi Köy Enstitüsü ve üçüncü bölüm Düziçi İlköğretmen Okulu'dur. Bunların dışında Türk eği tim sisteminde ilkokula öğretmen yetiştirmenin kısa tarihçesi ile yöntemden oluşan giriş kısmı ile araştırma sonunda ortaya çıkan verilerin değerlendirilmesinden oluşan sonuç kısmı bulunmaktadır. Giriş kısmında; Türk eğitim sisteminin başlangıcından günümüze kadar gelen ilkokula öğretmen yetiştiren eğitim kurumlarından kısaca bahsedilmiştir. Ayrıca bu kı sımda, araştırma yöntemlerine de değinilmiştir. Birinci bölümde Adana'nın Cumhuriyet öncesi ve dönemi eğitim ve öğretiminin kısa bir tarihçesi yapılmıştır. Burada öncelikle Adana' da öğretmen yetiştiren kurumlan ele aldık. Ardından Adana' da kurulmuş ve günümüze kadar gelmiş köklü okullardan bahsettik. Ayrıca Adana' da geçmişte faaliyet gösteren yabancı okulları da kısaca ince ledik. Tezimizin İkincin bölümünde Düziçi Köy Enstitüsü bulunmaktadır. Düziçi Köy Enstitüsü' nün temeli, Adana Karşıkaya Güneşli Eğitmen Namzedi Yetiştirme Kur su' nda atılmışta. Buradan da ilk ve kurucu Müdür Ahmet Lütfi DAĞLAR başında ol mak üzere Haruniye Eğitmen Kursu olarak faaliyete geçmiştir. Alman binasında yakla şık 1 yıl eğitmen yetiştirdikten sonra 17 Nisan 1940 tarihinde Köy Enstitüleri Kanunu çıkmasıyla birlikte Haruniye Köy Enstitüsü olarak kurulmuştur. îlk ve kurucu müdürü:Ahmet Lütfi DAĞLAR' dır. Daha sonra enstitünün ismi DAĞLAR' in öncülüğü ile Düziçi Köy Enstitüsü olmuştur. Düziçi Köy Enstitüsü 1 müdür ile göreve başlamış ve 1954 yılında kapanana ka dar 6 müdür, 5 eğitim şefi, 8 müdür yardımcısı, 13 taran şefi, 4 atölye şefi ve 7 sağlık şefi görev yapmıştır. Bunlarda dahil olmak üzere toplam 184 öğretmen Düziçi Köy Ens titüsü' nde çalışmıştır. Bu öğretmenlerin 13 7' si erkek ve 47 'si bayandır. Bunların dışın da 14 memur, 1 teknisyen ve 14 hizmetli görev yapmıştır. Düziçi Köy Enstitüsü'nde toplam 936 öğrenci mezun olmuştur. Bu öğrencilerin 888 erkek ve 58 kızdır. Erkek öğrencilerin toplam nüfusa oram % 94, kız öğrencilerin ise % 6'dır. İlk mezunlar 1943/44 öğretim yılında, son mezunlar da 1951/52 öğretim yılında verilmiştir. Düziçi Köy Enstitüsü öğrencilerini Adana, Gaziantep, İçel, Hatay ve Maraş'tan almıştır. Bu yönüyle kurulduğu bölgede eğitim açısından büyük bir önem arz etmekte dir. Düziçi Köy Enstitüsü 1943 yılına kadar kendi programını ve planlarını uygula mıştır. 1943 yılından sonra ortak bir yeni program düzenlenerek bütün köy enstitüleri aynı programı uygulamaya başlamışlardır. Bu şartlar altoda Düziçi Köy Enstitüsü ida recisi, öğretmeni ve öğrencisi büyük bir özveri ile eğitim ve öğretimlerini yapmaya ça lışmışlardır. Köy enstitüleri 27.01.1954 tarihli ve 6234 sayılı“Köy Enstitüleri ile İİköğretmen Okullarını Birleştiren”yasa ile yerini İİköğretmen okullarına bırakmıştır. Aym yasa ile Düziçi Köy Enstitüsü yerini Düziçi İİköğretmen Okulu'na bırakmıştır. Araştırmamızın üçüncü bölümünü Düziçi İİköğretmen Okulu oluşturmaktadır. Düziçi İİköğretmen Okulu 1954 yılından itibaren eğitim ve öğretim vermeye başlamış tır. Düziçi İİköğretmen Okulu, binaları ve öğretmenleri yönünden Düziçi Köy Enstitü sü'nün mirasçısıdır. Düziçi İİköğretmen Okulu'nda toplam 8 müdür, 7 müdür baş yardımcısı, 9 eği tim şefi, 45 müdür yardımcısı, 7 tarım şefi, 6 atölye şefi ve 3 sağlık şefi görev yapmıştır. Bunlar da dahil olmak üzere toplam 164 öğretmen çalışmıştır. Bu öğretmenlerin 137' sierkek ve 27' si bayandır. Düziçi İlköğretmen Okulu'nda 10 memur ve teknisyen çalış mıştır. Ayrıca 96 hizmetli çalışmıştır. Düziçi ilköğretmen Okulu'nda 1954-74 yıllan arasında yaz döneminde toplam 1860, güz döneminde toplam 699, 1974-77 yıllan arasında normal dönemde 324 ve o- kul dışından da toplam 915 öğrenci mezun olmuştur. Düziçi İlköğretmen Okulu'ndan genel olarak toplam 3798 öğrenci mezun olmuştur. İlk mezunlar köy enstitülü girişli olanlarla beraber 1954/55 öğretim yılında, son mezunlarda 1976/77 öğretim yılında ol muştur. Düziçi İlköğretmen Okulu 1954 yılından 1970 yılına kadar ilkokul üzerine 6 yıl ve ortaokul üzerine 3 yıl eğitim ve öğretim vermiştir. 1970/71 öğretim yılından itibaren ilkokul üzerine 7 ve ortaokul üzerine 4 yıl eğitim ve öğretim vermiştir. Böylece Düziçi İlköğretmen Okulu mezunlarının yüksek öğretime önü açılmıştır. Düziçi Köy Enstitüsü ve İlköğretmen Okulu yöneticileri, öğretmenleri, binaları, eğitim ve öğretimi, çalışmaları, öğretmenlik idealleri ve eğitime katkılan ile her zaman örnek alınabilecek birer eğitim kurumlan olmuşlardır. Düziçi Öğretmen Okulları Türki ye'ye toplam 4739 öğretmen yetiştirmiştir. m
Özet (Çeviri)
Our thesis subject Düziçi Teachers School is formed into three parts. First one is the historical account of Education and teaching in Adana. The second one is Düziçi village instutude and the third part is Düziçi primary teachers school. Besides these in Turkish educatioral system with short historical account of training teachers for first schools, the entering part which is formed with the results of making profitables of the datums. In the beginning part it is shortly said about Turkish Educational and teaching system from the beginning to our time. And in this part it is said the ways of the searching. The first part is about the historical account of educational system before the Turkish republic and during the Republic period. We talked about the schools that were founded in Adana once and stil go on their activities. And we shortly examined the foreign schools which made some activities in past. There is Düziçi Village Instutude in the second part of our thesis. The base of Düziçi Village instutude had been founded in Karşıyaka Güneşli Namzeti teaching course. Ahmet Lütfi DA?LAR was the first school principal of the school. It went on its activities as Haruniye training course. IVAfter the school had trained the students for about a year in a German building. İt was established as Haruniye Village İnstutude thangs to the law of village instutude law in April 17 1940. Then it is given the name of Düziçi Village instutude in the vanguard of Ahmet Lütfi DA?LAR. Düziçi Village instutude started the work with 1 müdür but then 6 director, 5 training chief, 8 assistant of director, 13 agricultture chief, 4 workshop chief and 7 healt chief took port in and totally 184 teachers worked in Düziçi Village instutude 137 of them were male and 47 of them were female. Besides there were 14 officers and 1 techician and 14 servants. From Düziçi Village instutude 936 students graduated. 888 of them were male and 58 of them were femole. Male students were % 94 and female students were % 6 for total population. Düziçi Village instutude had taken its students from Adana, Gaziantep, İçel, Ha tay, Maraş. Because of this it had a very important position in region. Düziçi Village instutude applied its own programmes and plans till 1943. After this date all the village instutude applied the same programmes. Here with this changing, all the scarf worked with great sacrifice. With the law of 6234 in 27.01.1954 All the village instutudes came together as the primary school teachers. The third partof our search is Düziçi Primary Teacher School. This school has started giving education and trainingin 1954. In the school there ore 8 principals, 7 chief assistant of manager, 9 chief of education, 45 assistant of manager, 7 agricultere chief, 6 workshop chief and there health worker and totally 164 teachers and addition 96 workers. Between the years 1954-74 in summer period 1860 students in normal period 324 and out side of the school 915 students graduated. Totally 3798 students graduated from this school.Düziçi Primary Teacher School gives its edutations for 6 years to the students who graduated from the first school and 3 years for thase who graduated from seconary school. Both Düziçi Village İnstutude and Düziçi Primary Teachers School are a good pattern with its teachers, building and ideals. Düziçi Teacher School has trained 4739 tachers in Turkey sor far. VI