Fonksiyonelleştirilmiş manyetik nanopartikül ile bisfenollerin ekstraksiyonu
Extraction of bisphenols with functionalized magnetic nanoparticle
  1. Tez No: 874665
  2. Yazar: REZZAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞEN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Amaç: Bu tez çalışmasında çevresel su matrikslerindeki bisfenollerin eser veya ultra eser miktarları nedeniyle sağlam, çevre dostu, yüksek seçicilik ve hassasiyet gerektiren, doğru ve kullanımı kolay analitik yöntemlerin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapılmıştır. Çevresel su örneklerinden bisfenol A (BPA) ve bisfenol F'nin (BPF) ekstraksiyonunda kullanılmak üzere yeni bir manyetik katı faz ekstraksiyon (MSPE) yöntemi geliştirilmiştir. Fe3O4 manyetik nanopartiküllerin silanize olması ve yüzeyinin polieteraminler ile modifikasyonu sonucu Fe3O4@SiO2@epoksi@amin manyetik nanopartiküller elde edildi. Sentezlenen manyetik nanopartiküller yeni olup daha önce literatürde kullanımı ile ilgili bilgi yer almamaktadır. Fonksiyonelleştirilmiş manyetik nanopartiküllerin zaman, reaktif ve işgücü tasarrufundaki avantajlarının yanı sıra yüksek ekstraksiyon verimliliği nedeniyle bisfenollerin ekstraksiyonunda yeni bir yaklaşım sunması amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Katı faz materyali olarak Fe3O4 manyetik nanopartikülleri birinci aşamada tetraetilortosilikat (TEOS) ile kaplanmıştır (Fe3O4@SiO2). İkinci aşamada manyetik nanopartiküller 3-glisidiloksipropil trimetoksisilan (GPTMS) kullanılarak epoksi grupları ile fonksiyonelleştirilmiştir. Elde edilen Fe3O4@SiO2@epoksi manyetik nanopartiküllerin yüzeyi polieteraminlerle, polimerleştirilerek modifiye edilmiştir (Fe3O4@SiO2@epoksi@amin). Geliştirilen MSPE yöntemi pH etkisi, ekstraksiyon süresi, çözücü seçimi, çözücü hacmi gibi parametreler açısından incelenerek optimizasyon çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Optimum şartlar altında yöntemin analitik performansı değerlendirilmiştir ve yöntem çeşme suyu, pet şişe suyu, atık su ve Büyük Menderes Nehir suyu örneklerine uygulanmıştır. Bulgular ve Sonuç: Fe3O4, Fe3O4@SiO2, Fe3O4@SiO2@epoksi, Fe3O4@SiO2@epoksi@amin manyetik nanopartiküllerin karakterizasyon çalışmaları FTIR (Fourier Dönüşümlü Kızılötesi Spektroskopi) ve SEM (Taramalı Elektron Mikroskobu) kullanılarak karakterize edilmiştir. Yöntem, ortamın pH etkisi, ekstraksiyon süresi, çözücü seçimi ve çözücü hacmi gibi çeşitli ekstraksiyon parametreleri optimize edilerek geliştirilmiştir. pH çalışmasında pH'den etkilenmemiştir. Optimum koşullar, ekstraksiyon süresi 60 dk, ekstraksiyon çözücüsü %50 ACN-%50 MeOH (%50 asetonitril-%50 metanol) karışımı ve çözücü hacmi 0,5 mL olarak belirlendi. Bu koşullar altında, yöntemin uygulanabilirliğini doğrulamak için BPA ve BPF içeren çevresel su örneklerine Fe3O4@SiO2@epoksi@amin manyetik nanopartikülleri eklenerek yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) ile BPA ve BPF analizi gerçekleştirilmiştir. Yöntemin analitik performansı BPA ve BPF için 5 ng mL-1 ile 100 ng mL-1 doğrusal çalışma aralığında değerlendirilmiştir. BPA ve BPF için sırası ile 1,3% ve 3,2% bağıl standart sapma değerleri elde edilmiştir. Geliştirilen MSPE yöntemi, BPA ve BPF'nin ekstraksiyonunda sırasıyla 0,061 ng L-1 ve 0,173 ng L-1 tayin sınırları (LOQ) ile tekrarlanabilirlik göstermiştir. Çeşme suyu, pet şişe suyu, atık su ve Büyük Menderes Nehir suyu örneklerinden BPA ve BPF gibi endokrin bozucu kimyasalların analizi için %83,2-%104,1 aralığında geri kazanımlar elde edilmiştir. Fe3O4@SiO2@epoksi@amin manyetik nanopartikülleri BPA ile BPF'nin ekstraksiyonu ve zenginleştirilmesi için başarılı bir şekilde uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this thesis, due to the trace or ultra-trace amounts of bisphenols in environmental water matrices, studies were carried out to develop robust, environmentally friendly, high selectivity and sensitivity, accurate and easy to use analytical methods. A new magnetic solid phase extraction (MSPE) method was developed for the extraction of bisphenol A (BPA) and bisphenol F (BPF) from environmental water samples. Fe3O4@SiO2@epoxy@amine magnetic nanoparticles were obtained by silanization of Fe3O4 magnetic nanoparticles and modification of the surface with polyetheramines. The synthesized magnetic nanoparticles are new and there is no information about their use in the literature before. Functionalized magnetic nanoparticles were intended to offer a new approach in the extraction of bisphenols due to their advantages in time, reagent and labour saving as well as high extraction efficiency. Material and Methods: As a solid phase material, Fe3O4 magnetic nanoparticles were coated with tetraethyl orthosilicate (TEOS) in the first stage (Fe3O4@SiO2). In the second stage, magnetic nanoparticles were functionalized with epoxy groups using 3-glycidoxypropyl trimethoxysilane (GPTMS). The surface of the obtained Fe3O4@SiO2@epoksi magnetic nanoparticles was modified by polymerization with polyetheramines (Fe3O4@SiO2@epoksi@amin). The developed MSPE (Magnetic Solid Phase Extraction) method was optimized by investigating parameters such as pH effect, extraction time, solvent selection, and solvent volume. Under optimum conditions, the analytical performance of the method was evaluated, and the method was applied to spring water, bottled water, wastewater, and Büyük Menderes River water samples. Results and Conclusion: The characterization studies of Fe3O4, Fe3O4@SiO2, Fe3O4@SiO2@epoksi, Fe3O4@SiO2@epoksi@amin magnetic nanoparticles were conducted using FTIR (Fourier Transform Infrared Spectroscopy) and SEM (Scanning Electron Microscopy). The method was developed by optimizing various extraction parameters such as the pH of the medium, extraction time, solvent selection, and solvent volume. In the pH study, it was not affected by pH. The optimum conditions were determined as extraction time 60 min, extraction solvent 50% ACN-50% MeOH (50% acetonitrile-50% methanol) mixture and solvent volume 0.5 mL. Under these conditions, Fe3O4@SiO2@epoxy@amine magnetic nanoparticles were added to environmental water samples containing BPA and BPF and analysed for BPA and BPF by high performance liquid chromatography (HPLC) to verify the applicability of the method. The analytical performance of the method was evaluated within the linear working range of 5 ng mL-1 to 100 ng mL-1 for BPA and BPF. Relative standard deviation values of 1.3% and 3.2% were obtained for BPA and BPF, respectively. The developed Magnetic Solid Phase Extraction (MSPE) method showed reproducibility in the extraction of BPA and BPF with limits of quantification (LOQ) of 0.061 ng L-1 and 0.173 ng L-1, respectively. For the analysis of endocrine disrupting chemicals such as BPA and BPF, recoveries in the range of 83.2% to 104.1% were obtained from tap water, plastic bottle water, waste water and Büyük Menderes River water samples. Fe3O4@SiO2@epoxy@amine magnetic nanoparticles were successfully applied for the extraction and enrichment of BPA and BPF.