Modern Filistin ve İsrail şiirinde öteki
The other in the modern Palestinian and İsraeli poetry
  1. Tez No: 874680
  2. Yazar: ALPER SARIBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEDRETTİN AYTAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 323
Özet
İsrail'in 14 Mayıs 1948'de kurulmasıyla bölgede yaşanan çatışmalarının yansımaları, Filistinli ve İsrailli entelektüellerin birbirlerini“öteki”bağlamında müstakil olarak ele almaları, hem Filistin hem de İsrail edebiyatında özellikle mahiyeti ve işlevi nedeniyle şiirde öne çıkar. Bu bağlamda“Modern Filistin ve İsrail Şiirinde Öteki”adlı bu çalışma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte, öteki kavramının ortaya çıkışı, diğer bilimlerle olan ilişkisi ve modern dönemde edebiyatta yerine değinilmiştir. Birinci bölümde, modern Filistin ve İsrail şiiri genel hatlarıyla ele alınmış, çalışmada yer verdiğimiz şairlerin hayatları ve ideolojileri anlatılmıştır. İkinci bölümde, modern Filistin şiirinde İsrailli ötekinin belirmesine neden olan gelişmeler irdelenmiş, beş alt başlıkta yer verdiğimiz Fedvâ Ṭûḳân, Semîḥ el-Kâsım, Mahmûd Dervîş, Tevfîḳ Ziyâd ve Cebrâ İbrahim Cebrâ'nın şiirleri, söylem analizi çerçevesinde yakın okumaya tâbi tutularak İsrailli ötekinin 1958-2009 yılları arasında çeşitli siyasi, askerî, sosyal ve kültürel gelişmelerle ilgili olarak nasıl algılandığı ve betimlendiği, hangi imgelerle sunulduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca İsrailli öteki karşısında bahsi geçen şairlerin kendilerini nasıl konumlandırdığı ve şiirlerinin Filistin, İsrail ile Arap dünyasındaki etkisi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Son bölümde, modern İsrail şiirinde Filistinli ötekinin ortaya çıkışına değinilmiş, on alt başlıkta yer verdiğimiz Natan Alterman, Avot Yeşurun, Yehuda Amiḥay, Dalya Rabikoviç, Meir Vizeltir ve Ḥamutal Bar Yosef'in şiirleri, söylem analizi çerçevesinde yakın okumaya tâbi tutularak Filistinli ötekinin 1949-2006 yılları arasında çeşitli siyasi, askerî, sosyal ve kültürel gelişmelerle ilgili olarak nasıl algılandığı ve betimlendiği, hangi imgelerle sunulduğu gösterilmeye çalışılmıştır. Ayrıca Filistinli öteki karşısında bahsi geçen şairlerin kendilerini nasıl konumlandırdığı ve şiirlerinin İsrail'de etkisi ortaya konulmaya çalışmıştır.
Özet (Çeviri)
After the establishment of Israel on May 14th, 1948, the reflection of the conflicts in the region and the perception of Palestinian and Israeli intellectuals of the“other”became prominent elements in modern Palestinian and Israeli literature, and especially in poetry due to its specific nature and function. This study, entitled“The Other in the Modern Palestinian and Israeli Poetry,”consists of an introduction and three main chapters. The Introduction deals with the emergence of the concept of the“other”in history, its ramifications in various disciplines, and its place in modern literature. Then Chapter 1 dwells on the general outlines of modern Palestinian and Israeli poetry, and introduces the lives and ideologies of the poets who are examined in the study. Chapter 2 discusses the developments that have given rise to the emergence of the Israeli other in Palestinian poetry. Its five sections introduce Fadwa Tuqan, Mahmoud Darwish, Samih al-Qasim, Jabra Ibrahim Jabra and Tawfiq Zayyad and analyze their poems by close reading in the framework of discourse analysis. An attempt is made to show how and through which images the Israeli other was perceived and described, and to relate this depiction to the social, cultural and military developments between 1958-2009. The chapter also discusses how these Palestinian poets positioned themselves vis-à-vis the Israeli other and the impact of their poems in Palestine, Israel and the Arab world. Chapter 3 dwells on the emergence of the Palestinian other in modern Israeli poetry in ten sections. After the introduction of Yehuda Amichai, Nathan Alterman, Avoth Yeshurun, Dahlia Ravikovitch, Meir Wieseltier, and Hamutal Bar-Yosef, their poems are subjected to close reading in an effort to show how and through what kind of images the Palestinian other was perceived and projected, as well as to relate this description to the social, cultural and military events between 1949-2006. It is also discussed how these Israeli poets positioned themselves against the Palestinian other and what impact their poems had in Israel