Akıllı şehir endeksi geliştirme ve bir model önerisi: Tekin Akıllı Şehir Endeksi
Smart city index development and a model proposal: Tekin Smart City Index
  1. Tez No: 874708
  2. Yazar: SEVİLAY TEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYTEN YILMAZ YALÇINER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Her gün gelişen ve değişen dünyada çağ açılıp çağ kapanma süresinin geçmişteki gibi yüzyıllar sürmediği malumdur. Bu bağlamda akıllı şehirler, yenilikçi şehir planlama yaklaşımları ile teknolojiye dayalı çözümlerin birleşimi olarak ortaya çıkmıştır. Teknolojinin hızla evrildiği bu zamanda akıllı şehir uygulamalarına entegre edilen şehirlerin değişimi kaçınılmazdır. Çalışmada önerilen Tekin Akıllı Şehir Endeksi modelinde 22 şehir, 16 ana bileşen ve 50 alt kriter ile çalışılmıştır. Alanında uzman görüşleri alınmış ve literatürdende yararlanarak ÇKKV yöntemlerinden FUCOM yöntemi ile kriterlerin önem ağırlıkları hesaplanmıştır. Çalışmaya hesaplanan kriter ağırlıklarını kullanarak alternatifleri sıralama aşamasına geçildiğinde ÇKKV yöntemlerinden TOPSIS, VIKOR, ARAS, MABAC, EDAS ve COPRAS yöntemleri ile belirlenen 22 şehir 16 ana kriter ve 50 alt kriter altında akıllı şehir performansları incelenmiştir. Elde edilen sonuçlar modellenen Tekin Akıllı Şehir Endeksi ile tekrar sıralamaya dâhil edilerek performans değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In a world that develops and changes every day, it is well known that it does not take centuries to open and close an era as it did in the past. In this context, smart cities have emerged as a combination of innovative urban planning approaches and technology-based solutions. In this time when technology is rapidly evolving, the change of cities integrated into smart city applications is inevitable. In the Tekin Smart City Index model proposed in the study, 22 cities, 16 main components and 50 sub-criteria were used. Expert opinions were taken in the field and the importance weights of the criteria were calculated with the FUCOM method, one of the CRM methods, by making use of the literature. When the stage of ranking the alternatives was started by using the calculated criteria weights, TOPSIS, VIKOR, ARAS, MABAC, EDAS and COPRAS methods were used to analyze the smart city performances of 22 cities under 16 main criteria and 50 sub-criteria. The results obtained were included in the ranking again with the modeled Tekin Smart City Index and performance evaluation was made.