Konaklama işletmelerinde sergilenen modern liderlik tarzlarının çalışan psikolojik sermayesi üzerindeki etkileri
The effects of modern leadership styles exhibited in accommodation enterprises on employee psychological capital
- Tez No: 874719
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET OĞUZHAN İLBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Konaklama İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Turizm endüstrisi içerisinde konaklama işletmeleri çok önemli bir rol oynamaktadır. Müşteri ve çalışanların doğrudan bir ilişki içerisinde olduğu konaklama işletmelerinin, sürekliliğini sağlamak adına işgörenlerinin performanslarını her zaman yüksek tutmak zorundadır. Psikolojik sermaye unsuru çalışanların performansını etkileyen faktörlerden bir tanesidir. Olumlu psikolojik sermaye açısından ise işletme içerisinde yöneticilerin sergilemiş oldukları liderlik tarzları mühim bir yere sahiptir. Buradan yola çıkarak bu çalışmanın amacı konaklama işletmelerindeki yöneticilerin sergilemiş oldukları modern liderlik tarzlarının çalışanların psikolojik sermaye algıları üzerindeki etkisinin belirlenmesidir. Çalışmanın literatür kısmında liderlik, modern liderlik tarzları ve psikolojik sermaye kavramları detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Çalışmanın bulgular bölümünde ise konaklama işletmelerinde hizmet veren 144 çalışan üzerine demografik özellikler, modern liderlik tarzları ve psikolojik sermaye değişkenlerinin olduğu bir anket formu uygulanmıştır. SPSS yazılımı kullanılarak, elde edilen veriler analizlere tabi tutulmuştur. Elde edilen sonuçlar, demografik faktörlere göre çalışanların psikolojik sermayeyi algılamalarında farklılıklar olduğunu göstermektedir. Ayrıca, yöneticilerin sergilediği modern liderlik tarzlarının da çalışanların psikolojik sermayeyi algılamaları üzerinde etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the tourism industry, accommodation establishments play a crucial role. As entities where customers and employees are directly engaged, ensuring the continuity of accommodation establishments necessitates maintaining high levels of employee performance. One of the factors influencing employee performance is psychological capital. In terms of positive psychological capital, the leadership styles exhibited within the organization hold significant importance. Thus, the purpose of this study is to determine the impact of modern leadership styles exhibited by managers in accommodation establishments on employees' perceptions of psychological capital. The literature review section of the study thoroughly explains the concepts of leadership, modern leadership styles, and psychological capital. In the findings section, a survey form including demographic characteristics, modern leadership styles, and psychological capital variables was administered to 144 employees working in accommodation establishments. The data obtained were analyzed using SPSS software. The results indicate variations in employees' perceptions of psychological capital based on demographic factors. Additionally, it was found that the modern leadership styles exhibited by managers also influence employees' perceptions of psychological capital.