Beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının alan bilgisi düzeyleri ile öğretim elemanlarının sahip olduğu öğrenci hataları bilgisi ilişkisinin incelenmesi: Takım sporları örneği
The relationship between university lecturers' student errors knowledge and physical education teacher education students' content knowledge levels: Example of team sports
  1. Tez No: 874720
  2. Yazar: HİLAL ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEFA LÖK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çalışmamızın amacı beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının alan bilgisi düzeyleri ile öğretim elemanlarının sahip olduğu öğrenci hataları bilgisi ilişkisinin takım sporları açısından incelenmesidir. Araştırmamızda ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmaya Futbol, Hentbol ve Basketbol derslerini takip eden 45 beden eğitimi ve spor öğretmen adayı ve bu dersleri veren üç öğretim elemanı katılmıştır. Veri toplama aracı olarak kişisel bilgi formu, futbol, hentbol ve basketbol GAB testleri ve içerik haritası kullanılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik ve Pearson korelasyon analizinden yararlanılmıştır. Bulgulara göre öğretim elemanlarının ve futbol dersini alan öğretmen adaylarının GAB düzeylerinin yeterli olduğu (% 60 ve üzeri), hentbol ve basketbol dersini alan öğretmen adaylarının GAB düzeylerinin yeterli olmadığı belirlenmiştir. Öğretim elemanları ile öğretmen adaylarının GAB düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğretim elemanları ile öğretmen adaylarının öğretim tasarımı ve sunumu bilgisi düzeyleri istenen başarı kriterini (3.0 ve üzeri) sağlayamamıştır. Öğretim elemanları ile öğretmen adaylarının öğretim tasarımı ve sunumu bilgisi düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğretim elemanlarının öğrenci hataları bilgisi düzeyleri ile öğretmen adaylarının GAB düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Öğretim elemanlarının öğrenci hataları bilgisi düzeyleri ile öğretmen adaylarının öğretim tasarımı ve sunumu bilgisi düzeyleri arasında pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Gelecek çalışmalarda beden eğitimi ve spor öğretmen adaylarının göreve başladıklarında öğretmek için gerekli olan PAB ve öğrencilerinin öğrenme düzeylerinin yüksek olması için öğretmen yetiştirme kurumlarında GAB yanında ÖAB odaklı uygulamalara ağırlık verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the relationship between preservice physical education teachers' content knowledge level and university instructors' student errors knowledge level in terms of team sports. Correlational survey design was used for this study. There were 45 preservice physical education teacher who have followed soccer, handball and basketball courses and three university lecturers participated in this study. Data collection tools were personal information form, soccer, handball and basketball CCK tests, and content map. Data were analyzed with descriptive and pearson correlation analysis. Results showed that university lecturers' and preservice physical education teachers' soccer CCK level was sufficient (higher than % 60 correct answer). However, preservice physical education teachers' handball and basketball CCK levels were insufficient (lower than % 60 correct answer). There was no correlation between university lecturers' and preservice physical education teachers CCK levels. Results also indicated that university lecturers' and preservice physical education teachers' instructional task and representation levels could not reach out the expected level (3.0 or over). Moreover, there were no correlation between university lecturers' and preservice physical education teachers' instructional task and representation levels. Result of this study demonstrated that there was no significant correlation between university lecturers' student errors knowledge level and preservice physical education teachers' CCK levels. There was positive correlation between university lecturers' student errors knowledge level and preservice teachers' instructional task and representation levels. In future studies, it is highly recommended that physical education teacher education programs should focus on SCK as well as CCK in order to increase preservice physical education teachers' PCK level which is required when they begin as physical education teachers in real school setting.