Feminist teori bakımından Anayasa Mahkemesi kararları
Decisions of the Constitutional Court in terms of feminist theory
  1. Tez No: 874741
  2. Yazar: BAŞAK EKİNCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN ÜLGEN ADADAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 427
Özet
Bu çalışmanın konusu, Anayasa Mahkemesi kararlarının feminist hukuk teorisi bakımından eleştirisidir. Çalışmanın iki temel amacı vardır. İlki, feminist teorinin hukuka yönelik eleştirilerini ortaya koyarak anayasa hukukuna daha farklı ve eşitlikçi bir perspektiften bakmayı mümkün kılmaktır. İkincisi ise, söz konusu feminist perspektiften hareketle Anayasa Mahkemesi kararlarının mevcut eşitsizlikler bakımından sorunlarını açığa çıkarmak ve böylece Mahkemenin gelecekteki kararlarının daha eşitlikçi yazılmasına katkıda bulunmaktır. Çalışmada Anayasa Mahkemesinin cinsiyet kimliği ile ad ve soyadıyla ilgili kararları incelenmiş, Mahkemenin cinsiyet ve cinsiyet normlarını yönelik bakış açısı değerlendirilmiştir. Aynı zamanda, Mahkemenin özneye dair konuları hangi haklar kapsamında değerlendirdiği, temel hak ve özgürlüklerin sınırlanma kriterlerini nasıl uyguladığı, uluslararası hukukun eşitliğe yönelik kaynaklarını dikkate alıp almadığı ve nihayet norm denetimi kararları ile bireysel başvuru kararları arasında bir yaklaşım farkı olup olmadığı sorularına cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the criticism of the decisions of the Constitutional Court in terms of feminist legal theory. The study has two main aims. The first is to make it possible to look at constitutional law from a different and more egalitarian perspective by revealing the criticisms of feminist theory towards law. The second is to reveal the problems of the Constitutional Court's judgements in terms of existing inequalities based on this feminist perspective and thus to contribute to the more egalitarian writing of the Court's future judgements. In this study, the Constitutional Court's judgements on gender identity, first and last name are analysed and the Court's perspective on gender and gender norms is evaluated. At the same time, answers are sought to the questions of which rights the Court considers subject-related issues, how it applies the criteria for the limitation of fundamental rights and freedoms, whether it takes into account the sources of international law on equality, and finally, whether there is a difference in approach between its norm review decisions and individual application decisions.