İkiz çocukların dini gelişimleri ve din eğitimlerinde imkanlar ve zorluklar
Opportunities and challenges in religious development and education of twin children
- Tez No: 874757
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİYE KESGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın problemi ikiz çocukların dini gelişimleri ve din eğitiminde karşılaşılan imkân ve zorluklar nelerdir, sorusudur. Bu bağlamda bu çalışma ikiz çocukların alan yazında araştırmaların eksikliğini ortaya koyarak söz konusu ihtiyaca ve bu çalışmaların önemine dikkat çekmeyi amaçlamaktadır. İkiz çocuklar bilimin her alanında, araştırma konusu olmuşlardır. Özellikle genetik özellikleri aynı ikizler (tek yumurta ikizleri) bilimin çalışma alanı olarak geniş imkânlar sağlamaktadır. İkizlerin dini gelişimi ve din eğitimine bazı akademik çalışmalarda değinilse de din eğitimi alanında müstakil bir çalışmaya rastlanılmamıştır. İkizlerin kendi gelişim aşamalarından kaynaklı diğer çocuklardan farklı yönleri ve ihtiyaçları olması sebebiyle onların eğitimleri konusunda bu özelliklerini göz önünde bulunduran yaklaşımlara ihtiyaç duyulduğu görülmüştür. Bu kapsamda ikizlerin dini gelişimleri ve din eğitiminde ortaya çıkan imkân ve zorlukları betimsel bir araştırma deseniyle ortaya koyan çalışmaların yapılmasının bu alana katkı sunacağı tahmin edilmektedir. Örneğin, araştırma evreni, çocuklarının dini gelişimlerine katkı sunan 10-14 yaş grubu ikiz anneleri ve bu ikizlerin Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi (DKAB) öğretmenleri olarak belirlenmiştir. Böyle bir çalışmada, seçilen çalışma grubu üzerinden bu konu hakkında çeşitli verilere ulaşılarak ikizlerin dini gelişimleri ve din eğitiminde karşılaşılan imkânlar ve zorluklar hakkında çeşitli bulgulara ulaşılmıştır. İkizlerin din eğitimleri sırasında ikiz olmalarından kaynaklı yaşanan kargaşa, kardeş kıskançlığı, rekabet, paylaşamama, aynı düzeyde din eğitimi alamamaları, dini gelişimlerinde farklılık olması ulaşılan zorluklar arasındadır. Birbirlerini teşvik etmeleri, dini konularda birbirlerinden öğrenmeleri, akran öğrenmesi, çalışma dönemlerinde birbirlerine destek vermeleri ulaşılan kolaylıklar arasındadır. En önemli bulgulardan birisi ikizlerin farklı sınıflarda din eğitimi alması gerektiğidir. Bu bulgulardan hareketle imkânların daha etkin kullanılması ve zorlukların azaltılmasına katkı sunulabilecek çeşitli öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The problem of this research is the religious development of twin children and the possibilities and difficulties encountered in religious education. In this context, this study aims to draw attention to the need and the importance of these studies by revealing the lack of research in the literature on twin children. Twin children have been the subject of research in every field of science. Especially twins with identical genetic characteristics (identical twins) provide wide opportunities as a field of study in science. Although the religious development and religious education of twins are mentioned in some academic studies, no independent study has been found in the field of religious education. Since twins have different aspects and needs from other children due to their developmental stages, it has been observed that approaches that take these characteristics into consideration are needed for their education. In this context, it is estimated that conducting studies that reveal the religious development of twins and the opportunities and difficulties that arise in religious education with a descriptive research design will contribute to this field. For example, the research population was determined as the mothers of twins who contribute to the religious development of their children and the Religious Culture and Moral Knowledge (DKAB) teachers of these twins. In such a study, various findings were obtained about the religious development of twins and the opportunities and difficulties encountered in religious education by obtaining various data on this subject through the selected sample. The difficulties experienced by the twins during their religious education due to the fact that they are twins, sibling jealousy, competition, inability to share, not receiving the same level of religious education, and differences in their religious development are among the difficulties encountered. Encouraging each other, learning from each other on religious matters, peer learning, and supporting each other during work periods are among the facilities achieved. One of the most important findings is that twins should receive religious education in different classes. Based on these findings, various suggestions have been developed that can contribute to more effective use of opportunities and reducing difficulties..