İlkokul 4. sınıf öğrenci dualarının din psikolojisi açısından incelenmesi
An analysis of primary school 4th grade students' prayers in terms psychology of religion
  1. Tez No: 962152
  2. Yazar: HALİDE YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER CENGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin dua deneyimlerinin manevi ve ahlaki gelişimleri üzerindeki etkilerini din psikolojisi çerçevesinde ele almaktadır. Bu doğrultuda, çocukların dualarında kullandıkları ifadeler, dua sırasında dile getirdikleri istekler, korkular, umutlar ve şükran temaları içerik analizi yöntemiyle incelenmiştir. Elde edilen veriler, çocukların Tanrı tasavvurları, vicdani gelişimleri, değer yargıları ve sosyal ilişkilerle kurdukları bağları anlamaya yönelik olarak değerlendirilmiştir. Din psikolojisi alanında özellikle çocukluk dönemi dindarlığına ilişkin gelişimsel yaklaşımlar dikkate alınarak dua pratiğinin çocukların dini algılarının şekillenmesinde nasıl bir rol oynadığı analiz edilmiştir. Böylece dua, yalnızca ibadet boyutuyla değil, aynı zamanda çocuğun iç dünyasını, duygusal ihtiyaçlarını ve ahlaki yönelimlerini yansıtan bir manevi iletişim biçimi olarak ele alınmıştır. İlkokul çağındaki çocukların dini kavramlarla tanışma sürecinin ve dua gibi dini uygulamalarla kurdukları ilişkinin, onların duygusal ve psikolojik gelişimleri üzerinde önemli bir etkisi söz konusudur. Diğer yandan çocukluk dönemi, bireylerin temel değerleri ve inanç sistemlerini şekillendirdiği bir dönemdir. Bu yüzden, çocukların dua ile ilişkisi sadece dini bağlamda değil aynı zamanda sosyal, kültürel ve psikolojik ve dini gelişim açısından da önemli bir araştırma konusudur. Bu çalışmanın amacı, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin dua ile kurdukları ilişkiyi çok yönlü olarak incelemektir. Bu doğrultuda, çocukların dua kavramına yönelik algıları, dua ile geliştirdikleri duygusal bağ, dua etme pratiğinin günlük yaşamlarındaki yeri ve dini eğitimle olan bağlantısı ele alınacaktır. Ayrıca, çocukların dua etme tutumları ve alışkanlıkları incelenerek, duanın onların manevi gelişimleri, psikolojik durumları ve sosyal ilişkileri üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Yöntem olarak araştırmada nitel araştırma yaklaşımı tercih edilmiştir. Nitel araştırmada bireylerin deneyimlerini, algılarını ve anlamlandırma süreçlerini doğal bağlamlarında derinlemesine incelemeye imkân tanıyan, gözlem, görüşme ve doküman analizi gibi yöntemleri içeren bir yaklaşımdır. Elde edilen araştırma verileri, betimsel analiz yöntemiyle değerlendirilmiştir. Bu çerçevede toplanan veriler önceden belirlenen temalar çerçevesinde sistematik olarak çözümlenmiş, elde edilen bulgular anlamlı kategorilere ayrılarak yorumlanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu teknik, önceden belirlenmiş sorulara dayansa da katılımcının yanıtlarına göre esneklik sağlayarak, konuya dair daha derinlikli bilgi edinmeye olanak tanımaktadır. Bu nedenle, ilkokul 4. sınıf öğrencilerinin dua ile ilgili tutumlarını, dua etme gerekçelerini, dua içeriklerini ve bu içeriklerin ardındaki manevi motivasyonları ortaya koymak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formları uygulanmıştır. Görüşmeler gerekli yasal izinler alınarak ve gönüllülük esasına göre yürütülmüş; 15'i erkek, 15'i kız olmak üzere toplam 30 ilkokul 4. sınıf öğrencisiyle bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the effects of 4th grade primary school students' prayer experiences on their spiritual and moral development within the framework of psychology of religion. In this direction, the expressions used by children in their prayers, the themes of wishes, fears, hopes and gratitude expressed during prayer were analyzed by content analysis method. The data obtained were evaluated in order to understand children's conceptions of God, conscientious development, value judgments and the ties they establish with social relations. Taking into account the developmental approaches to childhood religiosity in the field of psychology of religion, it was analyzed how the practice of prayer plays a role in shaping children's religious perceptions. Thus, prayer was analyzed not only in terms of worship, but also as a form of spiritual communication that reflects the inner world, emotional needs and moral orientations of the child. The process of acquaintance of primary school children with religious concepts and the relationship they establish with religious practices such as prayer have a significant impact on their emotional and psychological development. On the other hand, childhood is a period in which individuals shape their core values and belief systems. Therefore, children's relationship with prayer is an important research topic not only in the religious context but also in terms of social, cultural, psychological and religious development. The purpose of this study is to examine the relationship that 4th grade primary school students establish with prayer in a multidimensional way. In this direction, children's perceptions of the concept of prayer, the emotional bond they develop with prayer, the place of prayer practice in their daily lives and its connection with religious education will be discussed. In addition, by examining children's attitudes and habits of prayer, the effects of prayer on their spiritual development, psychological state and social relations will be evaluated. As a method, qualitative research approach was preferred in the study. Qualitative research is an approach that includes methods such as observation, interview and document analysis, which allows in-depth examination of individuals' experiences, perceptions and interpretation processes in their natural contexts. The research data obtained were evaluated by descriptive analysis method. In this framework, the data collected were analyzed systematically within the framework of predetermined themes, and the findings were interpreted by dividing them into meaningful categories. Semi-structured interview technique was used as a data collection tool. Although this technique is based on predetermined questions, it provides flexibility according to the participant's answers and allows for more in-depth information on the subject. For this reason, semi-structured interview forms were applied to reveal the attitudes of 4th grade primary school students towards prayer, their reasons for praying, the content of prayer and the spiritual motivations behind this content. The interviews were conducted after obtaining the necessary legal permissions and on a voluntary basis; individual interviews were conducted with a total of 30 primary school 4th grade students, 15 of whom were male and 15 of whom were female.