Öğrencilerin dijital okuryazarlıkları ile dijital teknolojilere yönelik tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between students' digital literacy and attitudes towards digital technologies
- Tez No: 874760
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜMER AKTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu çalışmanın temel amacı öğrencilerin dijital okuryazarlıkları ile dijital teknolojilere yönelik tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Çalışmanın örneklemini Balıkesir merkez ilçelerinde yedinci sınıfta öğrenim gören 931 gönüllü öğrenci oluşturmaktadır. Analizler uç değerlerin çıkarılması sonucunda 620 veri ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamında katılımcıların demografik bilgilerini elde etmek için Kişisel Bilgi Formu, dijital okuryazarlık düzeylerini ölçebilmek için Başıbüyük (2020) tarafından geliştirilen Dijital Okuryazarlık Ölçeği ve dijital teknolojilere yönelik tutumlarını belirleyebilmek için Cabı (2016) tarafından geliştirilen Dijital Teknoloji Tutum Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların demografik özelliklerinin veri seti içindeki dağılımlarının belirlenmesi amacı ile betimsel analizler yürütülmüştür. Ölçeklerin alt boyutları arasındaki ilişki düzeyi belirlenerek gerekli güvenirlik ve geçerlik çalışmaları yapılmıştır. Araştırmada demografik faktörlerin analizi bağımsız örneklemler t-Testi ve ilişkisiz örneklemler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile yürütülmüştür. Dijital okuryazarlık ve dijital teknolojilere yönelik tutum değişkenleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson Kolerasyon Analizi yapılmıştır. Yordama gücünü belirlemek için Yordayıcı Regresyon Analizi yapılmıştır. Sonuçlara göre; cinsiyet, internet kullanım sıklığı, bilgisayar-tablet sahipliği, eTwinning-Erasmus projelerine katılım durumlarına göre dijital okuryazarlık ve teknolojiye yönelik tutum değişkenleri arasında anlamlı bir farklılık bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to determine the relationship between students' digital literacy and their attitudes towards digital technologies. The sample of the study consists of 931 volunteer students studying in the seventh grade in Balıkesir central districts. Analyzes were carried out with 620 data as a result of removing extreme values. Within the scope of the research, the Personal Information Form was used to obtain the demographic information of the participants, the Digital Literacy Scale developed by Başıbüyük (2020) to measure their digital literacy levels, and the Digital Technology Attitude Scale developed by Cabı (2016) to determine their attitudes towards digital technologies. Descriptive analyzes were conducted to determine the distribution of the participants' demographic characteristics within the data set. The necessary reliability and validity studies were carried out by determining the level of relationship between the sub-dimensions of the scales. Analysis of demographic factors in the study was conducted with independent samples t-Test and one-way analysis of variance (ANOVA) for unrelated samples. Pearson Correlation Analysis was conducted to determine the relationship between digital literacy and attitude variables towards digital technologies. Predictive Regression Analysis was performed to determine the predictive power. According to the results; There was no significant difference between the variables of digital literacy and attitude towards technology according to gender, frequency of internet use, computer-tablet ownership, participation in eTwinning-Erasmus projects.