Romatoloji kliniğinde takip edilen hastalarda glukokortikoid tedavisinin izlemi
Monitoring glucocorticoid treatment in patients followed in rheumatology clinic
- Tez No: 874772
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGİN EKİNCİOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bahap Kara, M., Romatoloji Kliniğinde Takip Edilen Hastalarda Glukokortikoid Tedavisinin İzlemi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Klinik Eczacılık Programı Doktora Tezi, Ankara, 2024. Glukokortikoid toksisite indeksi (GTİ), glukokortikoid ile ilişkili toksisiteyi ve bunların zaman içindeki değişimini ölçen bir değerlendirme aracıdır. Bu çalışmada, romatoloji polikliniğinde takibi yapılan hastaların glukokortikoid tedavisinin GTİ ile değerlendirilmesi, tedavide glukokortikoid ile ilgili sorunların saptanması ve önlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışma Hacettepe Üniversitesi Hastaneleri'nde Ocak 2021 – Haziran 2022 tarihleri arasında prospektif olarak yürütülmüştür. Yeni reçete edilmiş [glukokortikoid (GK)-naif] ve son 2 yıl içerisinde glukokortikoid tedavisi kullanan (GK-deneyimli), inflamatuvar artrit, bağ doku hastalığı veya vaskülit tanılarına sahip hastalar GTİ ile başlangıçta, 3. ay ve 6. ayda multidisipliner ekip tarafından değerlendirilmiştir. İlaçla ilgili sorunlar bir klinik eczacı tarafından saptanarak Pharmaceutical Care Network Europe versiyon-9 sistemi kullanılarak sınıflandırılmıştır. Çalışmaya 156 hasta dahil edilmiş olup, GK-naif grupta (n=76) glukokortikoid ile ilgili toksisitelerin daha fazla olduğu; GK-deneyimli grupta (n=80) ise toksisite parametrelerinde değişimin daha sınırlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Bahap Kara, M., Monitoring Glucocorticoid Treatment In Patients Followed in Rheumatology Clinic, Hacettepe University Graduate School Health Sciences, Pharmacy Department of Clinical Pharmacy Doctor of Philosophy Thesis, Ankara, 2024. Glucocorticoid toxicity index (GTI) is an assessment tool that measures glucocorticoid-related toxicity and its change over time. This study aimed to assess the glucocorticoid therapy of patients in a rheumatology outpatient clinic using the GTI and to identify and prevent glucocorticoid-related problems. This study was conducted prospectively at Hacettepe University Hospitals between January 2021– June 2022. Patients with inflammatory arthritis, connective tissue disease, or vasculitis who were newly prescribed [glucocorticoid (GC)-naive] or have still receiving glucocorticoid therapy within the last 2 years (GC-experienced) were assessed by a multidisciplinary team at baseline, 3rd month, and 6th month using the GTI. Drug-related problems were identified by a clinical pharmacist and categorised using the Pharmaceutical Care Network Europe version-9 system. The study included 156 patients and it was observed that glucocorticoid-related toxicities were higher in the GC-naive group (n=76), whereas changes in toxicity parameters were more limited in the GC-experienced group (n=80).