Hacettepe Üniversitesi Romatoloji kliniğinde Biyolojik DMARD tedavisi başlanan romatoid artrit hastalarında takip süresi on yılın üzerinde olanların klinik ve demografik özelliklerinin değerlendirilmesi
Evaluation of clinical and demographic characteristics in rheumatoid arthritis patients with a follow-up period of over ten years who initiated biological DMARD treatment at Hacettepe University Rheumatology clinic
- Tez No: 851617
- Danışmanlar: PROF. DR. UMUT KALYONCU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın amacı, on yıldan uzun süre biyolojik ilaç alma potansiyeli olan romatoid artrit (RA) hastalarında, takip süresi on yıldan uzun ve kısa olanların klinik ve demografik özelliklerinin incelenmesi ve on yılın üzerinde tedavi takibine devam edilmesinde ilişkili faktörlerin saptanmasıdır. Çalışmaya, 2001-2022 yılları arasında Hacettepe Üniversitesi Romatoloji Bilim Dalı'nda takip edilen ve on yıldan uzun süre biyolojik DMARD (bDMARD) tedavisi kullanma potansiyeli olan 640 RA hastası dahil edildi. Retrospektif olarak toplanan veriler uygun istatistik yöntemlerle analiz edildi. Hastaların 242'sinin (%37.8) takip süresi on yıl ve üzerindeyken, 398'inin (%66.7) takip süresi on yılın altındaydı. Takip süresi on yıldan uzun hastaların197'si kadındı (%81.4) ve 218'i (%90,9) son vizitte bDMARD tedavisine devam ediyordu. Hastaların 131'i (%54.1) Ankara il merkezinden geliyordu.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the clinical and demographic characteristics of patients with Rheumatoid Arthritis (RA) who have the potential to receive biological drug treatment for over ten years and to identify factors associated with adherence to treatment during follow-up for more than ten years. The study included 640 RA patients who were followed between 2001 and 2022 at Hacettepe University, Department of Rheumatology. Retrospectively collected data were analyzed using appropriate statistical methods. Of all patients, 242 (37.8%) had a follow-up duration of over ten years, while 398 (66.7%) had less than ten years. Among the patients with a follow-up duration of over ten years, 197 were female (81.4%), and 218 (90.9%) were under bDMARD therapy at their last visit.