Türk Lügati T maddesinin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
The transcription and evalaution of T entry in Türk Lügati
- Tez No: 874773
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA BİNNUR ERDAĞI DOĞUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu çalışmada, Hüseyin Kazım Kadri'nin Türk Lügati adlı eserinin ikinci cildinde yer alan T maddesinin 76-163 sayfa aralığı incelenmiştir. Türk Lügati, Türk lehçelerinden Uygur, Çağatay, Azeri, Koybal, Yakut, Altay, Çuvaş, Kırgız lehçeleriyle Garp Türkçesini karşılaştırmalı bir şekilde ele alan bir sözlüktür. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Hüseyin Kazım Kadri'nin hayatı ve Türk Lügati hakkında detaylı bilgiler verilmiş, lügatin metodolojisi değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme, araştırmacılara metodoloji konusunda yol gösterici olmayı amaçlamaktadır. İkinci bölümde, Türk Lügati'nin T maddesinin 76-163 sayfa aralığının çeviri yazısı sunulmuştur. Üçüncü bölümde, Türk Lügati'nin okunmasını kolaylaştırmayı amaçlayan bir sözlük bulunmaktadır. Bu sözlük, eserdeki dil örneklerini açıklamak ve okuyuculara rehberlik etmek amacıyla oluşturulmuştur. Bu çalışma, Türk Lügati'nin yeniden yayımlanması için gelecek araştırmacılara gereken arka planı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on pages 76-163 of the second volume of Hüseyin Kazım Kadri's work titled“Türk Lügati.”The Türk Lügati is a dictionary that comparatively addresses various Turkish dialects, including Uighur, Chagatai, Azeri, Koybal, Yakut, Altai, Chuvash, Kyrgyz, and Western Turkish. The study is divided into three chapter. The first chapter provides an in-depth examination of Hüseyin Kazım Kadri's life and the Türk Lügati. Additionally, it evaluates the methodology of the dictionary, aiming to offer insights for researchers should the dictionary be revised. In the second chapter, a transcription of pages 76-163 of the T entry in the Türk Lügati is presented. The third chapter includes an index designed to facilitate the reading of the Türk Lügati. This index aims to elucidate various linguistic examples contained within the dictionary and provide guidance to readers. This study aspires to lay the groundwork for future researchers for the republication of the Türk Lügati. It is hoped that this thesis has made a significant contribution to the field of Turkology.