Endüstri 4.0 ve Malatya Organize Sanayi Bölgesi uygulanabilirlik araştırması
Industry 4.0 and applicability research on Malatya Organized Industrial Zone
- Tez No: 874781
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Endüstri 4.0, dijitalleşme, otomasyon ve veri alışverişi gibi teknolojilerin endüstriyel üretimde entegrasyonunu ifade eder. Bu kavram, iş süreçlerini optimize etmeyi, verimliliği ve rekabet gücünü artırmayı hedefler. Organize Sanayi Bölgeleri (OSB'ler), Türkiye'nin sanayi alanlarında yoğunlaşmış bölgelerdir ve Endüstri 4.0'ın bu bölgelerde uygulanabilirliği önemli bir konudur. Bu araştırmada sanayi devrim süreçlerinin tarihçesine odaklanarak bölgedeki gelişimin hangi aşamada olduğunu, atılması gereken adımları ve bölgedeki rekabet gücünün arttırılmasını amaçlamaktadır. Araştırmanın birinci kısmında, sanayi devrim süreçlerinin tarihçesine odaklanılarak birinci sanayi devriminde suyun ve buharın kuvvetiyle çalışmakta olan makinelerin getirdiği gelişimler incelenmiştir. İkinci sanayi devriminde petrol kullanımının artması ve seri üretime geçişin etkileri ele alınmıştır. Üçüncü sanayi devriminde ise teknolojik gelişmelerin başlaması ve otomasyonun üretime dahil olması üzerinde durulmuştur. Araştırmanın ikinci kısmında, Endüstri 4.0'ın kökeni, genel özellikler, prensipler ile SWOT Analizi incelenmiş, on üç bileşeni kapsayan katmanlar detaylı olarak aktarılmıştır. Son bölüm ise Türkiye'de Malatya ili üzerine odaklanarak işletmelerin Endüstri 4.0 teknolojisine adapte olma sürecini, avantajları nasıl değerlendireceğini, bölgenin yenilikçilik ve rekabetçilik potansiyelini artırmalarına yardımcı olması açısından önem taşımaktadır. Bu bağlamda literatüre katkı sağlamak ve ileriye dönük uygulamalara veri sunmak için Endüstri 4.0'ın uygulanabilirliği elektronik anket yöntemiyle araştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Industry 4.0 refers to the integration of technologies such as digitalization, automation and data exchange in industrial production. This concept aims to optimize business processes and increase efficiency and competitiveness. Organized Industrial Zones (OIZs) are regions concentrated in Turkey's industrial areas, and the applicability of Industry 4.0 in these regions is an important issue. This research focuses on the history of the industrial revolution processes and aims to determine the stage of development in the region, the steps that need to be taken, and to increase the competitiveness in the region. In the first part of the research, focusing on the history of the industrial revolution processes, the developments brought about by the machines working with the power of water and steam in the first industrial revolution were examined. The effects of the increase in oil use and the transition to mass production in the second industrial revolution are discussed. In the third industrial revolution, the emphasis was on the beginning of technological developments and the inclusion of automation in production. In the second part of the research, the origin of Industry 4.0, general features, principles and SWOT Analysis were examined, and the layers covering thirteen components were explained in detail. The last chapter focuses on the province of Malatya in Turkey and is important in terms of helping businesses adapt to Industry 4.0 technology, how to evaluate the advantages, and increase the innovation and competitiveness potential of the region. In this context, in order to contribute to the literature and provide data for future applications, the applicability of Industry 4.0 was researched and evaluated using the electronic survey method.