Tamamlayıcı beslenmeye başlayacak primipar annelerde sağlık davranışları etkileşim modeline göre hazırlanan motivasyonel görüşmenin mikrobiyota farkındalığı ve bebek beslenmesi tutumuna etkisi: Randomize kontrollü çalışma
The effect of motivational interview prepared according to the health behaviors interaction model on microbiota awareness and attitudes on infant nutrition in primiparous mothers starting complementary feeding: A randomized controlled study
- Tez No: 874782
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK CİNGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bağırsak mikrobiyotası vücudumuzun en büyük bileşenlerinden biri olması nedeniyle bebek sağlığında önemli bir role sahiptir. Erken bebeklikteki mikrobiyota yalnızca bebek sağlığının düzenleyicisi değil aynı zamanda uzun vadeli sağlıkla ilişkilendirilmektedir. Bu araştırma, tamamlayıcı beslenmeye başlayacak primipar annelerde Sağlık Davranışları Etkileşim Modeli'ne göre hazırlanan motivasyonel görüşmenin mikrobiyota farkındalığı ve bebek beslenmesi tutumuna etkisini değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Araştırma ön test, son test, paralel grup, randomize kontrollü olarak 11.01-30.07.2023 tarihleri arasında, araştırmaya dahil edilme kriterlerine uyan 64 anne ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma grubuna Afyonkarahisar merkezde bulunan Aile Sağlığı Merkezleri (ASM) dahil edilerek basit rastgele örneklem yoluyla müdahale ve kontrol grubuna atanmıştır. Merkezde bulunan 4, 10, 11 nolu ASM'ler müdahale grubunu, 7, 9 nolu ASM'ler de kontrol grubunu oluşturmuştur. Veriler, bebek ve anne tanıtıcı bilgi formu, annelerin besin tüketim sıklığı kayıt formu, Mikrobiyota Farkındalık Ölçeği (MFÖ), Bebek Beslenmesi Tutum Ölçeği (LOWA), davranış değişim aşaması tanılama formu, motivasyonel görüşme derecelendirme cetveli ile toplanmıştır. Çalışma grubuna dahil edilen annelerle modele dayalı toplam dokuz motivasyonel görüşme gerçekleştirilmiştir. Grup ve zamana göre normal dağılan ölçek puanının karşılaştırılmasında Genelleştirilmiş lineer model yöntemi, çoklu karşılaştırmalarda Tukey HSD testi, grup ve zamana göre normal dağılmayan ölçek puanlarının karşılaştırılmasında Robust ANOVA kullanılmıştır. Önem düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
The gut microbiota has a significant role in infant health since it is one of the largest components of our body. The microbiota in early infancy is not only a regulator of infant health but also associated with long-term health. This study was conducted for the purpose of evaluating the effect of motivational interview prepared according to the Health Behaviors Interaction Model on microbiota awareness and infant feeding attitudes in primiparous mothers who will start complementary feeding. The study was conducted as a pre-test, post-test, parallel group, randomized controlled through 11.01-30.07.2023 with 64 mothers meeting the study inclusion criteria. Family Health Centers(FHC) located in Afyonkarahisar centrum were included in the study group, they were assigned to intervention and control groups through simple random sampling. FHCs no. 4, 10, 11 located in the centrum constituted the intervention group and FHCs no. 7 and 9 constituted the control group. Data was collected through baby and mother identifying information form, mothers' food consumption frequency recording form, Microbiota Awareness Scale (MAS), Infant Feeding Attitude Scale (LOWA), behavioural change phase diagnosis form, and motivational interview rating chart. A total of nine motivational interviews based on the model were conducted with mothers included in the study group. Generalized linear model method was used in comparison of the scale score distributed normally by group and time, Tukey HSD test was used in multiple comparisons, and Robust ANOVA was used in comparison of scale scores not distributed normally by group and time. Level of significance was taken as p0.05).