Postmemory, survivance, and justice in Louise Erdrich's Justice Trilogy
Louise Erdrich'in Adalet Üçlemesi'nde postbellek, yerli Amerikalı kimliğinin olumlanması ve adalet
- Tez No: 874780
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERVE ÖZMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Yerleşimci sömürgecilerin Yerli Amerikalıları topraklarından eden ve onları kültürel ve ırksal soykırıma maruz bırakan uygulamaları ile şekillenen çalkantılı bir tarihin beraberinde getirdiği tarihsel travmalar Yerli Amerikalılar üzerinde halen etkilidir. Uzmanlar Yerli Amerikalı topluluklarda gözlemlenen olumsuz benlik algısı, ruh hastalıkları, öz-yıkımsal davranışlar, yüksek intihar oranları, aile içi şiddet, madde bağımlılığı gibi sorunların bu tarihsel travmalardan kaynaklandığını iddia etmektedir. Louise Erdrich'in The Plague of Doves (2008), The Round House (2012), ve LaRose (2016) kitaplarından oluşan Adalet Üçlemesi, Yerli Amerikalı karakterlerin maruz kaldıkları travmatik olaylar söz konusu olduğunda, tâbi oldukları ABD adalet sisteminin adaleti sağlaması için verdikleri mücadeleleri konu edinir. Bu eserlerde, Erdrich, adalet ve telafi gibi karmaşık sorunlara basit çözümler sunmaktan kaçınır. Bu tez, söz konusu üçlemeyi, Marianne Hirsch'ün öznenin kendisine zaman ve mekân olarak uzak olan kişisel ve kolektif travmaları miras alması anlamına gelen postbellek kavramından faydalanarak analiz eder. Postbellek, travmanın nesiller arası aktarılarak sürekli kılınmasına sebep olması nedeniyle olumsuz bir deneyime işaret eden bir kavram olarak ele alınsa da, üçlemenin postbellek özneleri olan Evelina, Joe ve LaRose karakterleri için postbellek, Gerald Vizenor'un Yerli Amerikalıların, yerleşimci sömürgecilerin tahrip edici politikalarına karşın dirençlerini ve kültürel değerlerini muhafaza etmeye devam etmelerini vurgulamak için öne sürdüğü,“Yerli Amerikalı kimliğinin olumlanması”becerisinin edinilmesini mümkün kılan bir katalizör işlevi görmektedir. Tarihsel travmanın olumsuz etkileri ile şekillenen hayatlara sahip çok sayıda karakterin tecrübesini, atalarının geçmişini öğrenmeye, anlamaya ve özümsemeye adanmış postbellek öznelerinin tecrübeleriyle eşzamanlı sunan üçleme, postbelleğin karakterlerin kimlik, adalet ve topluluk algılarının yeniden şekillendirmelerini sağlayan bir etkiye sahip olduğunu gözler önüne serer.
Özet (Çeviri)
Native Americans carry along historical traumas as a result of a turbulent history defined by relocation, cultural deracination, and racial extermination. Scholars argue that many of the contemporary challenges such as negative self-image, mental health issues, self-destructive behavior, high rates of suicide, domestic violence, and substance abuse, that trouble Native American communities today stem from these historical traumas. Louise Erdrich's Justice Trilogy, comprised of The Plague of Doves (2008), The Round House (2012), LaRose (2016), depicts the struggles of the Ojibwe that people these novels to obtain justice from the U.S. legal system for their traumatic experiences. Erdrich does not offer simple solutions to complex problems of justice and reparation in these novels. This thesis will analyze the trilogy, utilizing Marianne Hirsch's concept of postmemory which is the transmission of traumatic personal and collective memories that are spatially and temporarily distant to postmemory subjects who transmit these memories. Although postmemory has negative implications as it perpetuates traumas across generations, this study argues that it works as a catalyst for Evelina, Joe, and LaRose, the postmemory subjects of the selected novels, in achieving survivance, a term coined by Gerald Vizenor to emphasize Native American resilience and adhesion to Native American culture by continuing to cherish its practices in spite of settler colonists' erasure efforts. Juxtaposing the experiences of her multiple characters, whose lives are shaped by the negative effects of historical trauma, with those of the postmemory subjects in her novels, who are dedicated to find out about, understand, and embrace their ancestral past, Erdrich's Justice Trilogy, demonstrates the role of postmemories in reshaping characters' understanding of their identity, justice, and community.