Gebelerin beden algıları ile fiziksel aktivite tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between pregnant people's body perception and physical activity attitudes
- Tez No: 874798
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ARSLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Gebelik fizyolojik olarak tanımlanan bir süreç olsa da kadın vücudunda gelişen fiziksel, fizyolojik ve psikolojik değişiklikler kadınlarda beden algısını değiştirebilmektedir. Araştırmamızda gebelik dönemindeki kadınların egzersiz yapma tutumları ile beden algıları arasındaki ilişkiyi incelemeyi hedefledik. Gereç ve Yöntem: Prospektif, kesitsel ve analitik tipteki çalışmamız Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniklerinde 09.11.2022-09.05.2023 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Araştırmanın örneklemini, polikliniğe başvuran ve araştırma kriterlerine uyan 18-49 yaş arası 281 gebe oluşturdu. Veri toplama sürecinde sosyodemografik veri formu,“Gebelerin Kendilerini Algılama Ölçeği (GKAÖ)”ve“Gebelerde Egzersiz Tutum Ölçeği (GETÖ)”kullanıldı. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile toplandı.
Özet (Çeviri)
Aim: Although pregnancy is defined as a physiological process, the physical, physiological, and psychological changes that occur in a woman's body can alter body perception. Our goal was to examine the relationship between exercise attitudes and body perception of women during pregnancy. Materials and Methods: This prospective, cross-sectional, and analytical study was conducted at the Ankara Training and Research Hospital Family Medicine Outpatient Clinics between the dates of November 9, 2022, and May 9, 2023. The sample of the study consisted of 281 pregnant women aged 18-49 years who applied to the clinic and met the research criteria. A sociodemographic data form,“Self-perception of Pregnants Scale”and“Exercise Attitude Scale for Pregnant Women”were used during the data collection process. The data were collected using the face-to-face interview technique. Statistical analyses were performed using IBM SPSS Statistics 21.0, and a p-value of