Mısır'da yayınlanan Türk gazetesinde (1903-1907) edebî muhteva
Literary content in the newspaper of Türk published in Egypt
  1. Tez No: 874799
  2. Yazar: ZEYNEP KERÇİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KAHRAMAN BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu tez çalışmasında Jön Türklerin basın yayın faaliyetlerinde önemli merkezlerden biri olan Mısır'da yayımlanan Türk gazetesindeki edebî muhteva incelenmiştir. Çalışmanın amacı 1903-1907 yılları arasında yayımlanan Türk gazetesindeki edebî metinleri tespit edip metin türlerine göre sınıflandırarak gazetenin tüm sayılarının dizinini akademik camianın faydasına sunmaktır. Bu bağlamda gazetenin dizini kronolojik sıra ile verilmîştir. Türk gazetesi siyaset, bilim, tarih ve edebîyat gibi çeşitli alanlara hitap eden yazı ve değerlendirmelerin bulunduğu bir gazetedir. Haftalık olarak yayımlanan gazete, milliyetçi bir yayın politikası izler. Yusuf Akçura'nın Üç Tarz-ı Siyaset makalesi gazetenin 24,26 ve 27 numaralı sayılarında İmzâsız yayımlanmıştır. Ali Kemal Türk'ün 30. sayısında İmzâsız olarak yayımladığı“Cevabımız”başlıklı yazısıyla makaleyi tenkit etmiştir. Gazetenin yazar kadrosu arasında; Hüseyinzâde Ali Bey, Şerafeddin Mağmûmî, Mehmed Suad, Celaleddin Arif, Necmeddin Arif, Manastırlı Bahâeddin ve Esad Bey bulunmaktadır. Edebî içeriğiyle dikkat çeken gazetede Nâmık Kemâl, Abdülhâk Hamid ve Şemsettin Sâmi gibi Yenileşme Dönemi Türk edebiyatının önemli isimlerinden övgüyle bahsedilmîş; Tevfik Fikret ve Cenap Şehabettin gibi Edebîyât-ı Cedîde şairlerinin daha önce yayımlanmış şiirlerine de yer verilmiştir. Çalışmamız dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Türk gazetesinin yayın süreci ve şekil özellikleri incelenmiştir. İkinci bölümde Mısır'daki Jön Türk gazeteleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın üçüncü bölümünde ise 1903-1907 yıllarında Türk gazetesinde verilen edebî metinlerin yazar adına göre, türlerine göre ve konularına göre sınıflandırması yapılmış ve tablo halinde verilmiştir. Son bölümde ise gazetenin genel dizinine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the literary content of the newspaper Türk published in Egypt, where was one of the important centres of the Young Turks' press and broadcasting activities, is examined. The aim of the study is to identify the literary texts in the Turkish newspaper published between 1903-1907 and to classify them according to text types and to present the index of all issues of the newspaper for the benefit of the academic community. In this context, the index of the newspaper is given in chronological order. The newspaper Türk is a newspaper that contains articles and evaluations addressing various fields such as politics, science, history and literature. The weekly newspaper follows a nationalist editorial policy. Yusuf Akçura's article Üç Tarz-ı Siyaset was published unsigned in issues 24, 26 and 27 of the newspaper. In the 30th issue of Türk, Ali Kemal criticised the article with his unsigned article titled“Cevabımız”. Hüseyinzâde Ali Bey, Şerafeddin Mağmûmî, Mehmed Suad, Celaleddin Arif, Necmeddin Arif, Manastırlı Bahaeddin and Esad Bey were among the writers of the newspaper. The newspaper, which attracted attention with its literary content, praised the important names of the Turkish literature of the Renovation Period such as Nâmık Kemâl, Abdülhâk Hamid and Şemsettin Sami, and included previously published poems of Edebîyat-ı Cedide poets such as Tevfik Fikret and Cenap Şehabettin. Our study consists of four parts. The first section analyses the publication process and form of the newspaper Türk . In the second part, information about the Young Turk newspapers in Egypt is given. In the third part of the study, the literary texts published in the Turkish newspaper in 1903-1907 are classified according to the name of the author, genres and subjects and given in tables. The last section contains the general index of the newspaper.