Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminde denetim reformu
Audit reform in the social security system in Turkey
  1. Tez No: 874819
  2. Yazar: AHMET ANIL BİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu, 2006 yılında Resmi Gazete' de yayımlanan 5502 sayılı Kanunun 2008 yılında yürürlüğe girmesiyle kurulmuştur. Sosyal Sigorta (SSK), Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar (BAĞ-KUR) ve Emekli Sandığı Kurumları lağvedilerek yerine Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tek çatı altında kurulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde sosyal güvenlik ve sosyal sigorta kavramlarının kelime anlamları, bu kavramların dünyada ve Türkiye'de ortaya çıkışı, gelişimi ve değişimi üzerinde durulmuştur. Cumhuriyet öncesi ve sonrasındaki dönemlerde sosyal güvenlik denetim ve teftiş sistemlerinde reformların tarihsel gelişimi incelenmiştir. Bahse konu kurumların çeşitli dönemlerdeki değişimleri açıklanmıştır. Son olarak tezin konusu da olan Sosyal Güvenlik Kurumu ve denetim sisteminde yaşanan sorunlar, çözüm önerileri ve reformları hakkında daha önce yapılan Kamu Politikaları reformları ile Kalkınma Planları, Özel İhtisas Komisyon Raporları, Eylem Planları, Kurum Faaliyet Raporları, Kurum İdari Kurul Raporları ve bu tür araştırmaları nesnel olarak değerlendirecek kaynaklar incelenmiş ve reform önerileri, bu kurum ve kuruluşlarca yapılan tespitler ile birlikte değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The Social Security Institution in Türkiye was established by Law No. 5502, published in the Official Gazette in 2006, and came into force in 2008. The Social Security Institution (SGK) was founded under the same roof when the Social Security Institution (SSK), the Pension Fund Institution, and the Social Security Institution for Craftsmen and Other Self-Employed Persons (BAĞ-KUR) were abolished. The meaning of the terms social security and social insurance and the emergence, development and change of these terms in Türkiye and the world are emphasized. The historical development of the reforms of the social security audit and inspection systems in the before-republic and post-republic periods is examined. The changes in the names of the mentioned institutions in different periods are explained. Finally, the problems encountered by the Social Security Institution and its audit system, the proposed solutions and improvements that are the subject of thesis, previous reforms, as well as Development Plans, Specialization Commission Reports, Action Plans, Institution Activity Reports, Institution Administrative Board Reports and such sources that allow objective evaluation of researchs, were examined and evaluated together with the findings of these institutions and organizations in the formulation of reform recommendations.