Personel değerlemesi ve Marmara bölgesindeki tekel işletmelerinde bir uygulama
Personnel appraisal and a study on tekel facilities at Marmara region
- Tez No: 87486
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUKADDES ÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
ÖZET İşletmelerde geleceğe yönelik alınacak kararlan etkileyecek ölçüde önem taşıyan personel değerlemesi, bir personelin işini ne kadar iyi yaptığını ve işletmenin amaçlarına ne derecede katkıda bulunduğunu ortaya çıkararak gerektiğinde daha büyük sorumlulukları üzerine alabilmesine imkan tanıyan bir sistemdir. Bu sistem sayesinde personelin ücreti, kariyer planlaması, koordinasyonu, delegasyonu ve eğitim ihtiyacı belirlenebilmektedir. Ancak personelin başarısını etkileyen iş ortamına ve kişiye bağlı faktörler söz konusudur. Personelin basan düzeyi de bu faktörlerin uyumuna bağlıdır. Personel değerlemesinden beklenen sonucun elde edilebilmesi için, yöneticilerin her şeyden önce kişi-iş uyumunu sağlaması gerekir. Personele verilen işin tammı belirlenmeli, işi yapacağı ortam yaratılmalıdır. Personel değerlemesinde değerlemecilerin saptanması ve değerleme ölçütlerinin işletmeye uygun olarak seçilmesi de çok önemlidir. Değerleme ölçütleri önyargılardan uzak ve belirli standartlara ulaştınlmış olmalıdır. Ancak bu şekilde değerlemenin objektifliğine, geçerliliğine güven duyulabilir. Personel değerlemesi gerçekten karmaşık bir yapıya sahiptir. Çünkü sonuçta değerlemeyi yapan da değerlenen de insandır. Bu nedenledir ki değerlemelerde her zaman hata yapma riski vardır. Bu hatalan en aza indirmek, personeli en iyi koşullarda değerlendirmek personel verimini arttıracak dolayısıyla işletmenin verimini de olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
THE SUMMARY Personnel appraisal, with its importance on decisions that will be made in the organisations for the future, is a system that provides personnel's taking broader responsibilities when necessary by clarifying how good the personnel makes his/her job and at what degree he/she contributes to the organisational goals. With the help of this system, wage, career planning, coordination, delegation and training need of the personnel can be determined. But there are factors of job context and personal influencing the success of the personnel. The performance level of the personnel depends on consistency of these factors. In order to obtain expected result from the personnel appraisal, managers should firstly provide personnel-job compatibility. The description of the job given to the personnel should be defined, the environment where he/she will perform the job should be created. In personnel appraisal, selecting appraisers and evaluation measures being suitable for the organisation is also very important. Evaluation measurements should be free from prejudice and be specific standards. Thus, its objectivity, validity can only be achieved by this way. Personnel appraisal really has a complex structure. Because, both the appraiser and the appraisee are human, so there are risk on making mistake in evaluation every time. Reducing these mistakes to minimal, evaluating the personnel at the best condition will improve productivity, and the productivity of the organisation positively as well.