Stratejik insan kaynakları yönetimi ve Çanakkale'de gıda sektöründe bir uygulama
Strategic management of human resources and a study on corporate organisations
  1. Tez No: 87487
  2. Yazar: METİN OPÇİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RIDVAN YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
IX Özet Çalışmamızın konusunu stratejik insan kaynakları yönetimi oluşturmaktadır. Toplumsal yaşamın vazgeçilmez bir unsuru olarak organizasyonlar varlıklarını sürdürürken, çevreleriyle sürekli etkileşim halinde bulunmak zorunda olan kompleks varlıklar olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Eğer organizasyonlar canlı kalmak istiyorlarsa stratejilerini dışsal değişimlere adapte etmek durumundadırlar. Varlıklarını devam ettirebilmek için stratejilerini, çevredeki dalgalanmalara endeksleyen organizasyonların yapılarını ve insan kaynaklarının fonksiyonlarını da stratejilerinde meydana gelen değişimlere göre ayarlamak, stratejilerin gerçekleşmesine izin verecek şekilde düzenlemek gerekir. Stratejik yönetimden değişimin yönetimi olarak da söz etmek mümkündür. Bu da şirket değerleri, şirket kültürü sistemi ile liderlik, planlama, kontrol ve insan kaynakları yönetimi gibi yönetsel süreçlerdeki değişimi de içermektedir. Son yıllarda üst düzey yöneticilerin daha stratejik düşünmeye başladıkları ve insana ilişkin görüşlerin, uygulamaların işletmelerin başarıları düzeylerinde kritik bir önem taşıdığı konusunda fikir birliği içinde oldukları görülmektedir. Bu açıdan tezimizde bu konu detaylı olarak incelenmiştir. Araştırma-inceleme çalışmamızda ise, A.Ş'lerde uygulanan insan kaynakları yönetim uygulamaları hakkında anket soruları sorularak Çanakkale'deki A.Ş' lerin stratejik insan kaynakları yönetimi hakkındaki görüş ve düşünceleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study is concerned with the management of strategic human resources. The organisations which survive as an indispensable part of social life are complex things that need to continuously interact with their environment. If the organisations want to survive, they should adapt their strategies to the external transformations. To be able to continue their survival the organisations which focus their strategies on the fluctuations in the environment should arrange their structures and functions in human resources in the way they are in concert with the transformations and in the way they allow the realisations of the strategies. It is also possible to regard the strategic management as the transformational management. This involves the transformation in the company's values and the administrative processes such as company's cultural system, leadership, planning, control and management of human resources. Recently, it is seen that top managers has started to think strategically and that they agree the ideas concerning human beings and applications have an important place in the accomplishments of the companies. In the present study this topic has been examined and discussed in detail. In this study a questionnaire concerning the applications in the management of human resources was administered to the managers/administrators of the corporate organisations in Çanakkale and their opinions and thoughts about the subject have been assessed and discussed.