Mir'atü'l-Müşkil (Giriş-inceleme-metin-dizin)
Mir'atü'l-Müşkil (Introduction-analysis-text-index)
  1. Tez No: 874861
  2. Yazar: EDANUR URHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 537
Özet
İncelemiş olduğumuz eserin tek yazma nüshası İstanbul Beyazıt Yazma Eser Kütüphanesinin Veliyüddin Efendi koleksiyonunda 3155 arşiv numarasıyla kayıtlıdır. İncelemede bu görsellerden faydalanılarak Osmanlı Türkçesi döneminde madde başları Türkçe kelimeler olan ikinci lügat olma özelliğine sahip Mir'atü'l-Müşkil adlı eserin çeviri yazı metni, dil özellikleri ve söz varlığı incelenmiştir. Yapılan tez çalışması giriş ve üç bölümden müteşekkildir. Giriş kısmında Osmanlı Dönemi Türk sözlükçülüğünden bahsedilip eser ve müellif hakkında bilgilere yer verilmiştir. Birinci bölümde dil incelemesi, ikinci bölümde metnin yazı çevrimi, üçüncü bölümde ise dizinler yer almaktadır. Çalışmanın metin kısmı Osmanlı Dönemi Türk sözlükçülüğünün söz varlığını tanıtması açısından önem arz etmektedir. Metin üzerinde yapılan dil incelemesi ve gramatikal dizin vasıtasıyla da eserin söz varlığı ve çekim unsurlarını listelenmiştir. Türk dili tarihi araştırmaları için veriler sunması bakımından Türkçenin söz dağarcığına katkılar sağlanması hedeflenmiştir. Çalışmanın sonunda, tez hazırlanırken kullanılan eserler kaynakça kısmında belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
The only manuscript copy of the work we have examined is registered in the Veliyüddin Efendi collection of Istanbul Beyazıt Manuscript Library with archive number 3155. In the analysis, by using these visuals, the transcription text, linguistic features and vocabulary of the work named Mir'atü'l-Müşkil, which was the second dictionary with Turkish words as its headings in the Ottoman Turkish period, were examined. The thesis study consists of an introduction and three chapters. In the introduction, Ottoman Era Turkish lexicography is mentioned and information about the work and its author is included. The first part includes language analysis, the second part includes the transcription of the text, and the third part includes indexes. The text part of the study is important in terms of introducing the vocabulary of Ottoman Era Turkish lexicography. The vocabulary and inflection elements of the work were listed through the linguistic analysis and grammatical index on the text. It is aimed to contribute to the vocabulary of Turkish in terms of providing data for Turkish language history research. At the end of the study, the works used in preparing the thesis are stated in the bibliography section.