İnsan kaynakları yönetiminde yeni yönelimler ve Çanakkale'de insan kaynakları yönetimi üzerine bir araştırma
A Survey about human resources management in Çanakkale and new ways in human resources management
  1. Tez No: 87696
  2. Yazar: UMUT EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NASIR NİRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Çalışanların, organizasyonların amaçlan doğrultusunda verimli ve etkin bir biçimde kullanılması için yapılanlar her geçen gün gelişmekte ve değişmektedir. Bilgi teknolojileri, küreselleşme ve rekabet bu süreci daha da hızlandırarak çalışanların yönetiminde yeni yaklaşımları ve yeni sorumlulukları gündeme getirmektedir. İnsan kaynakları yönetimi yaklaşımı da bu durum karşısında yeni söylemler ve yeni sorumluluklar kazanmaktadır. İnsan kaynaklan yönetimi yaklaşımı ve uygulamalarında yaşanmakta olan gelişme ve değişimler aslında, insan kaynaklan yönetimi yaklaşımının ve temel işlevlerinin içinde her zaman var olan konulann, önem kazanması ile ortaya çıkmaktadır. Çalışma bu varsayım üzerine kurulu olarak öncelikle insan kaynaklan yönetimi yaklaşımı ve bu yaklaşımın günümüze kadar içindeki görünümünü- faaliyetierini/süreçlerini-, bugün belirginleşmeye başlayan yeni yönelimleri ve gelecekte oluşabilecek yeni yaklaşımlar çeşitli yönleriyle incelemektedir. İnsan kaynaklan yönetimi yaklaşımının ortaya çıkışı, gelişimi, günümüze kadar ki dönemde uygulamalan; önümüzdeki yıllarda insan kaynaklan yönetiminde önem kazanacak konular ve bunlan hazırlayan gelişmeler ve insan kaynaklan yönetiminin yeni sorumluluklan, değişimi yönetmek, bilgiyi yönetmek, insan kaynaklan yönetim süreçlerinin entkinliğini ve verimliliğini artırmak ve insan kaynaklan yönetiminin yeni konsepti: Stratejik İnsan Kaynaklan Yönetimi çalışmada incelenmiş olan konulardır. Yine bu çalışma içerisinde; insan kaynakları yönetimi yaklaşımında meydana gelen gelişme ve değişmelerin paralelinde, Çanakkale ilinde faaliyet göstermekte olan orta ve büyük ölçekli oniki firma üzerinde yapılan ve ilgili «EESftSfffirmalarda insan kaynaklan yönetimi uygulamalarım ve bunların gelecekte nasıl olacaklarım inceleyen bir araştırma yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Practices aimed at efficient and productive employment of the workforce in line with the established goals of the organization are developing and changing every day.Information tecnologies, globalization and competition are further speeding up this process and putting on the agenda new approaches to and new responsibilitiesfor management of employees. The management approach of human resources is also gaining new concepts and new responsibilities under effects of this development. Developments and modification of the human resources management approaces and practices are in fact a result of some issues, which were always present, but are now gaining more and more importance within the basic functions of, and the approach to, the human resources management. Based on this assumption, this study discusses and deals with various aspects of, first, the human resources management approach and the appearance, activities and processes of this appoach till date, and secondly, the new approaches expected to arise in the future. Included among the issues discussed in this study are, interalia, the emergence and development of the human resources management approach, its practices and applications till date, the issues expected to have priority in the humanresources management in the coming years, en the devolopments leading us to such point, the new responsibilities covered by the human resources management, the management of change, the management of information, the goal to improve the efficiency and productivity of human resources management processes, and the new concept of the human reources management: Strategic Human Resources Management. Within this study, parallel to the devolopments and modifications occured in the approach of human resources management, a research that studies the management applicationsof human resources and how these applications will be in the future in the medium and large scaled twelwe firms functioning in Çanakkale takes place.