Doğum sonu kanama yönetiminde simülasyona dayalı eğitimin bilgi, beceri ve öz-yeterliğe etkisi
The effect of simulation-based education on knowledge, skills and self-efficacy in postpartum hemorrhage management
- Tez No: 874912
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGÜL ASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, simülasyona dayalı doğum sonu kanama yönetimi eğitiminde öğrencilerin bilgi, beceri ve öz-yeterlik düzeylerine etkisini belirlemektir. Yöntem: Bu araştırmanın simülasyon uygulaması, İstanbul'da bulunan bir üniversitenin Hemşirelik-Ebelik Simülasyon Laboratuvarında Mayıs-Haziran 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, deney grubunda 23, kontrol grubunda ise 22 öğrenci olmak üzere toplamda 45 öğrenci katılmıştır. Verilerin toplanmasında Tanıtıcı Bilgi Formu, Doğum Sonu Kanama Yönetimi Bilgi Testi, Doğum Sonu Kanama Yönetimi Öz-Yeterlik Formu ve Doğum Sonu Kanama Yönetimi Beceri Kontrol Listesi kullanılmıştır. Deney grubuna doğum sonu kanama yönetimine yönelik hem klasik hem de simülasyona dayalı eğitim verilirken, kontrol grubuna sadece klasik eğitim verilmiştir. Araştırmanın bulguları, eğitim öncesi, eğitim sonrası ve 4 hafta sonrası olmak üzere üç farklı dönemde toplanmıştır. Eğitim sonrası ve 4 hafta sonrasında beceri değerlendirmesi, araştırmacı tarafından doğrudan gözlem yoluyla Doğum Sonu Kanama Yönetimi Beceri Kontrol Listesi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bilgi testi ve öz-yeterlik verileri ise çevrimiçi paket formlar aracılığıyla toplanmıştır. Verilerin analizi bir paket program ile gerçekleştirilmiştir. Çözümleme oturumu bulguları tematik analiz yöntemi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan tüm bireyler kadın ve ortalama yaşları 21,58 ± 0,86 olarak bulunmuştur. Deney grubundaki öğrencilerin bilgi düzeylerinin eğitim sonrası dönemde kontrol grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede arttığı tespit edilmiştir (p0,05). Sonuç: Doğum sonu kanama yönetiminde simülasyona dayalı eğitimin, öğrencilerin bilgi ve beceri puanlarını artırmada etkili olduğu, ancak öz-yeterlik düzeylerine anlamlı bir katkı sağlamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to evaluate the impact of simulation-based education on students' knowledge, skills, and self-efficacy in managing postpartum hemorrhage. Method: The simulation-based training was conducted in the Nursing-Midwifery Simulation Laboratory at an Istanbul university between May and June 2023. The study involved 45 students, with 23 in the experimental group and 22 in the control group. Researchers used the Introductory Information Form, Postpartum Hemorrhage Management Knowledge Test, Postpartum Hemorrhage Management Self-Efficacy Form, and Postpartum Hemorrhage Management Skill Checklist for data collection. The experimental group received both theoretical education and simulation-based training on postpartum hemorrhage management, while the control group received only theoretical education. Data were collected at three intervals: before training, after training, and four weeks post-training. Skill assessments were conducted through direct observation using the Postpartum Hemorrhage Management Skill Checklist immediately after training and four weeks later. Knowledge test and self-efficacy data were collected via online forms. Data analysis was performed using statistical software, and thematic analysis was used to evaluate the debriefing session findings. Results: All participants were female, with an average age of 21.58 ± 0.86. The experimental group exhibited a statistically significant increase in knowledge levels compared to the control group in the post-training period (p0.05). Conclusion: Simulation-based education effectively improved students' knowledge and skill levels in postpartum hemorrhage management but did not significantly enhance their self-efficacy.