Bilgisayarsız kodlama etkinliklerinin 5. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri ve kodlama öğrenimine yönelik tutumları üzerindeki etkisi
The effect of coding activities without computer on 5th grade students' problem solving skills and attitudes towards coding learning
  1. Tez No: 874911
  2. Yazar: ELİFE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTUĞRUL USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Günümüzün teknoloji merkezli dünyasında, kodlama eğitiminin 21. yüzyıl becerilerini geliştirmedeki hayati değeri, çocukların günlük yaşamlarında kodlama sistemiyle çalışan ürünlerin giderek yaygınlaşmasına paralel olarak daha fazla kabul görmektedir. Teknolojiyle iç içe geçmiş dünyalarında, çocuklardan beklenen teknolojiyi etkin bir şekilde kullanmalarının ötesinde, makinelerin nasıl düşündüğünü ve çalıştığını anlamaları ve gelecekte onları daha iyi bir dönüşüme ulaştıracak gerekli bilgi ve becerilerle donatılmalarıdır. Bu farkındalıkla beraber kodlama eğitimini küçük yaştaki çocuklar için ilgi çekici ve eğlenceli hale getirmek ve aynı zamanda çocukların gelişim özelliklerine uygun kodlama araçları geliştirmek için dünyada ve ülkemizde araştırmaların yapıldığı görülmektedir. Çocukların kodlama kavramını günlük yaşam ve görevlerle ilişkilendirmesine ve kodlar üzerinde somut pratik uygulamalar yapmasına olanak tanıyan bilgisayarsız kodlama araçları, programlamaya başlamak için önerilen etkinlikler arasında yer almaktadır. Bu bilgilerin ışığında, araştırmanın amacı, bilgisayarsız kodlama etkinliklerinin ortaokul 5. sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri ve kodlama öğrenimine yönelik tutumları üzerindeki etkisini belirlemektir. Çalışmada, karma (mixed) araştırma desenlerinden açımlayıcı sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümü deneysel bir çalışma olup ön test-son test tek gruplu zayıf deneysel desen ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın araştırma grubunu, 2023-2024 eğitim-öğretim yılında Konya'nın Selçuklu ilçesinde bir devlet okulunda öğrenim gören 35 kız ve 24 erkek öğrenciden oluşan 5. sınıf öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın nicel verilerinin toplanmasında, araştırmacı tarafından geçerlik güvenirlik çalışması gerçekleştirilmiş olan kodlama eğitimine yönelik tutum ölçeği (Karaman ve Büyükalan Filiz, 2019) ve problem çözme ölçeği (Kardaş, Anagün ve Yalçınoğlu, 2014) kullanılmıştır. Nitel veriler ise, araştırmacı tarafından geliştirilen ve öğrencilerin öğrenme sürecine ilişkin görüşlerinin alındığı görüş bildirme formu ile elde edilmiştir. Araştırmada öncelikle, çalışma grubuna kodlama eğitimine yönelik tutum ölçeği ve problem çözme ölçeği ön test olacak şekilde uygulanmıştır. 10 hafta süren araştırmada, çalışma grubu öğrencileri ile bilgisayarsız kodlama etkinlikleri gerçekleştirilmiştir. Sonrasında çalışma grubuna kodlama eğitimine yönelik tutum ölçeği ve problem çözme ölçeği son test olacak şekilde tekrar uygulanarak araştırmanın nicel verileri toplanmıştır. Ayrıca çalışma grubundaki öğrencilerden görüş bildirme formu aracılığıyla nitel veriler elde edilmiştir. Elde edilen nicel veriler, SPSS 22 İstatistik Programı kullanılarak analiz edilmiştir. Nitel veriler ise içerik analizi ile çözümlenmiştir. Nitel verileri açıklamak için yüzde ve frekans değerleri kullanılmıştır. Araştırma bulgularına göre bilgisayarsız kodlama etkinliklerinin ortaokul beşinci sınıf öğrencilerinin problem çözme becerileri ve kodlama öğrenmeye yönelik tutumları üzerinde anlamlı düzeyde ve olumlu yönde etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca araştırmada elde edilen nitel verilerinde nicel verileri desteklediği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's technology-centred world, the vital value of coding education in developing 21st century skills is increasingly recognised in parallel with the increasing prevalence of products that work with coding system in children's daily lives. In their technologically intertwined world, children are expected not only to use technology effectively, but also to understand how machines think and work, and to be equipped with the necessary knowledge and skills to transform them for the better in the future. With this awareness, it is seen that researches have been carried out in the world and in our country to make coding education interesting and fun for young children and at the same time to develop coding tools suitable for children's developmental characteristics. Computer-free coding tools that allow children to associate the concept of coding with daily life and tasks and to make concrete practical applications on codes are among the recommended activities to start programming. Nevertheless, the aim of the study is to determine the effect of without computers coding activities on the problem solving skills and attitudes towards coding education of 5th graders secondary school students. Exploratory sequential design, one of the mixed research designs, was used in the study. The quantitative part of the study was an experimental study and was conducted with a pretest-posttest one-group weak experimental design. The research group of the study consists of 5th graders students consisting of 35 female and 24 male students studying in a public school in Selçuklu district of Konya in the 2023-2024 academic year. The attitude scale towards coding education (Karaman & Büyükalan Filiz, 2019) and the problem solving scale (Kardaş, Anagün, & Yalçınoğlu, 2014), for which a validity and reliability study was conducted by the researcher, were used to collect the quantitative data of the study. Qualitative data were obtained through an opinion form developed by the researcher in which students' views on the learning process were obtained. First of all, the attitude scale towards coding education and the problem solving scale were administered to the study group as a pre-test. In the 10-week study, coding activities without a computer were carried out with the study group students. Afterwards, the quantitative data of the study were collected by reapplying the attitude scale towards coding education and the problem solving scale to the study group as a post-test. In addition, qualitative data were obtained from the students in the study group through an opinion form. The quantitative data obtained were analyzed using SPSS 22 Statistical Program. Qualitative data were analyzed by content analysis. Percentage and frequency values were used to explain the qualitative data. According to the findings of the study, coding activities without computers have a significant and positive effect on the problem solving skills and attitudes towards coding education of fifth grade middle school students. In addition, the qualitative data obtained in the study were found to support the quantitative data.